1. Personal
  2. /
  3. Životné momenty
  4. /
  5. Život a rodina
  6. /
  7. Deti a tínedžeri
  8. /
  9. Sporenie pre deti: Ktoré sa oplatí najviac a s čím začať?
Publikovaný 07.12.2023 / Upravený 02.01.2025

Sporenie pre deti: Ktoré sa oplatí najviac a s čím začať?

Sporenie pre deti môže byť jedným z najlepších darčekov, ktoré môžeme svojim ratolestiam dopriať. Je to investícia do ich budúcnosti, ktorá im zabezpečí nielen finančnú stabilitu, ale aj väčšie možnosti a jednoduchší štart do života.

Sporenie pre deti: Ktoré sa oplatí najviac a s čím začať?

V článku sa dozviete:

  1. prečo deťom odkladať peniaze
  2. ktoré sporenie je pre deti najlepšie
  3. ako deťom sporiť efektívne
  4. ako u detí rozvíjať finančnú gramotnosť

Najlepšie je začať so sporením hneď po narodení dieťaťa.

Kedy založiť sporenie pre deti

Najčastejšia otázka, ktorú si rodičia v súvislosti so sporením pre deti kladú, je: Kedy začať?

Odborníci sa zhodujú na tom, že najlepšie je začať hneď po narodení dieťaťa. A to aj v tom prípade, ak by ste si mohli v tomto čase dovoliť odkladať len malé sumy. Čím skôr začnete, tým menej budete neskôr musieť mesačne odložiť a navyše sa vám peniaze lepšie zhodnotia.

Ak ste už obdobie narodenia prepásli, druhý najlepší čas je začať práve teraz bez ohľadu na to, ako staré dieťa doma máte.

Cieľ sporenia pre dieťa

Prvý krok spočíva v ujasnení si cieľa sporenia – zamyslite sa, na čo chcete dieťaťu odkladať peniaze. Stanoviť si cieľ je dôležité najmä kvôli určeniu spôsobu sporenia.

Spomeňme aspoň zopár najbežnejších dôvodov, prečo začať deťom sporiť:

  1. Vlastné bývanie: Je prirodzené, že mladí ľudia sa chcú osamostatniť. Práve pri financovaní prvého bývania im však často chýbajú vlastné úspory. Hypotéka od banky štandardne pokrýva 80 % z ceny nehnuteľnosti. Zvyšnú časť kúpnej ceny, ktorá nie je pokrytá hypotékou, tak musí mladý človek zaplatiť z vlastného vrecka, dofinancovať spotrebným úverom (na to však potrebuje dostatočný príjem, aby zvládol splácať dva úvery súčasne) alebo to riešiť založením rodičovskej nehnuteľnosti.

  2. Štúdium na vysokej škole: Kvalitné vzdelanie je jedným zo základných predpokladov na to, aby boli vaše deti v živote úspešné. A hoci je zatiaľ denné štúdium na slovenských štátnych a verejných vysokých školách bezplatné, už len náklady na dochádzanie, učebné pomôcky či ubytovanie na internáte sa môžu vyšplhať aj na 300 – 400 eur mesačne. Štúdium v zahraničí je pritom podstatne drahšie.

  3. Prvé auto: Vodičský preukaz a prvé auto je pre mnohých mladých ľudí dôležitým vstupom do dospelého života. Vlastné auto je v mnohých oblastiach Slovenska zároveň nevyhnutným prostriedkom na dojazd do práce alebo školy.

detske sporenie

Aké sporenia pre deti existujú?

Od vášho cieľa sa odvíja suma, ktorú chcete našetriť, a tiež horizont sporenia. Všeobecne platí, že:

  • na krátkodobé ciele (horizont 1 až 2 roky) sa využívajú bežné sporiace produkty,
  • na strednodobé (horizont do 5 až 7 rokov) a dlhodobé ciele (horizont sporenia nad 7 rokov) sú určené investičné produkty

Kľúčovým predpokladom úspešného sporenia je pravidelnosť a disciplína.

Sporiace produkty na krátkodobé sporenie

Krátkodobé sporenie pre dieťa má zmysel, ak chcete svojej ratolesti v krátkodobom horizonte pomôcť nasporiť na nejaký vytúžený darček, napríklad na nový počítač alebo bicykel.  

Sporenie k bežnému účtu

Sporiaci účet je ideálne riešenie pre krátkodobé sporenie. Dobrým príkladom takéhoto typu sporenia je SporenieTB k účtu, ktorý je praktickou súčasťou Účtu pre modrú planétuTB

Ide o variabilný prístup k sporeniu podľa vašich preferencií. Sami si určíte, ako bude vaše sporenie nastavené. Sporiť môžete jednorazovým alebo pravidelným prevodom, ale aj pri každej platbe kartou. 

Otvoríte si ho jednoducho cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking. Takto si viete založiť až 15 sporiacich účtov, každý s iným cieľom. K nasporeným financiám máte neobmedzený prístup tak, ako sami potrebujete.

Sporiace produkty na strednodobé až dlhodobé sporenie

Pri dlhšom horizonte sporenia je dôležité, aby sa vaše odložené finančné prostriedky zhodnocovali nad úrovňou priemernej inflácie. V opačnom prípade budú vaše úspory strácať svoju hodnotu.

Z tohto dôvodu sa na strednodobé a dlhodobé sporenie nehodia klasické sporiace účty, ktoré sú určené na tvorbu krátkodobej finančnej rezervy. Na takomto type sporenia pre deti sa totiž peniaze zvyčajne žiadnym spôsobom nezhodnocujú, prípadne len veľmi symbolicky.

Pri dlhšom horizonte sporenia je dôležité, aby sa vaše peniaze zhodnocovali nad úrovňou priemernej inflácie.

Investičné sporenie pre deti

Práve investičné sporenie pre deti do podielových fondov môže predstavovať kľúčového pomocníka a efektívny spôsob, ako zhodnocovať úspory a dlhodobo porážať infláciu

Keďže investovanie do budúcnosti detí má spravidla dlhodobý charakter, je dôležité ho správne nastaviťvybrať ten správny fond

Ukážme si to na príklade:

Pokiaľ budete od narodenia dieťaťa posielať 60 eur mesačne napríklad do Amerického akciového fonduTB, čo je najobľúbenejší fond na dlhodobé ciele z ponuky Tatra banky, za 10 rokov mu aj s výnosom nasporíte takmer 10-tisíc eur

Keď budete pokračovať, prispejete mu na 20. narodeniny sumou viac ako 25-tisíc eur. A to už je pekné štartovné do života.

Veľkou výhodou Investičného sporeniaTB je, že môžete posielať akúkoľvek sumu a k ničomu sa nezaväzujete (môžete ho kedykoľvek upraviť alebo ukončiť).*

Investičné životné poistenie pre deti

Produkt investičné životné poistenie, ako už napovedá jeho názov, kombinuje investovanie do fondov s poistným zabezpečením pre prípad nečakaných životných situácií. 

Investičný potenciál takého produktu závisí najmä od toho:

  • v akom pomere je investičná zložka k poistnej, 
  • aká je zvolená investičná stratégia.

Dobrým príkladom takéhoto typu sporenia je životné poistenie pre deti Moja Farbička Plus.

detske zivotne poistenie

Nevhodné produkty na sporenie pre deti

Termínovaný vklad

O termínovanom účte nemožno hovoriť ako o sporiacom produkte, keďže sporenie je pravidelný proces odkladania peňazí, čo termínované účty neumožňujú. Pre každú platbu by ste museli otvoriť samostatný účet, čo nedáva zmysel.

Investovanie do kryptomien

Investovanie do kryptomien je populárna forma zhodnocovania financií, no ako sporenie pre deti ju považujeme za menej vhodnú. Dôvodom je predovšetkým vysoká volatilita, ktorá môže spôsobiť náhle a výrazné výkyvy hodnoty. 

Kryptomeny nie sú navyše regulované ani poistené, čo znamená, že pri strate prístupu k peňaženke alebo zlyhaní burzy neexistuje záruka návratnosti. Okrem toho chýba predvídateľnosť vývoja v dlhodobom horizonte, keďže regulácie či technologické zmeny môžu hodnotu kryptomien negatívne ovplyvniť.

Pri plánovaní sporenia pre deti radšej siahnite po produktoch s väčšou stabilitou a predvídateľnosťou. Kryptomeny by mali slúžiť skôr na experimentálne investovanie dospelých, než ako hlavný nástroj pre budovanie finančného zázemia vašich detí. 

Na sporenie môžete využiť aj rodinné prídavky. Aktuálne je výška prídavku 60 eur mesačne.

Detské sporenie: Tipy na záver

Odkladať pravidelne časť svojho príjmu na sporenie pre vaše deti môže byť náročné, ale je to jednoznačne investícia do ich budúcnosti, ktorá bude mať pozitívny vplyv na ich život

Vďaka nej získajú pevný odrazový mostík, ktorý im umožní dosiahnuť v živote svoje ciele. Sporenie pre deti však neznamená len finančnú pomoc. Takýmto spôsobom im zároveň dávame dôležitý príkladučíme ich zodpovednosti pri riadení vlastných financií v dospelosti. 

Na záver pripájame niektoré rady, ako sporiť efektívne a ako to naučiť aj svoje deti.

Ako deťom sporiť efektívne

  1. Sporte pravidelne: Kľúčovým predpokladom úspešného sporenia je pravidelnosť a disciplína. Najjednoduchšie je nespoliehať sa na svoju pamäť a rovno si nastaviť trvalý príkaz, ktorým každý mesiac pošlete na sporenie konkrétnu fixnú sumu.

  2. So sporením nečakajte: Pri sporení je najdôležitejší čas. Ideálne je sporiť deťom od narodenia. Čím dlhší je časový horizont sporenia, tým zaujímavejšiu sumu viete vytvoriť bez toho, aby vás to finančne výraznejšie zaťažilo. Pri dlhodobom sporení je užitočné využívať investičné produkty s výnosovým potenciálom. Získate tak pre vaše dieťa viac.

  3. Nebojte sa výkyvov: Niekedy sa stane, že trh kolíše a vaše úspory môžu byť na istý čas v strate. V takom prípade nepodliehajte panike a nevyberajte ich. Trh sa totiž skôr či neskôr stabilizuje a vráti do normálu. 

  4. Využiť môžete aj rodinné prídavky: Ak neviete odkiaľ vziať voľné zdroje na sporenie pre deti, máme pre vás zaujímavý tip: skúste začať odkladať na tieto účely rodinné prídavky na deti. Aktuálne je výška prídavku 60 eur mesačne, čo je na začiatok celkom dobrá suma, s ktorou sa dá začať sporiť.

tipy na sporenie pre deti

Ako u detí rozvíjať finančnú gramotnosť

  1. Rozprávajte sa doma o peniazoch: Komunikácia je základ. Rozprávajte sa s deťmi o tom, ako fungujú peniaze, čo je rozpočet a aké dôležité sú finančné ciele. Samozrejme, použite jazyk a vysvetlenia primerané ich veku.

  2. Naučte deti, ako si stanoviť vlastné finančné ciele. Môžu to byť pokojne malé veci, ako hračka, ktorú si chcú kúpiť. Pomôžte im vytvoriť plán, ako tieto ciele dosiahnuť. Motivujte ich pravidelne si odkladať potrebnú sumu. Na tento účel im môžete založiť aj vlastný detský účet s kartou.

  3. Vyskúšajte hry na rozvoj finančnej gramotnosti: Na učenie detí o peniazoch môžete využiť aj rôzne dostupné hračky, spoločenské hry či aktivity – napríklad hru na obchod, ktorá deti naučí rozhodovať o nákupe a predaji s obmedzenými financiami. Tínedžeri si zase môžu vyskúšať vzdelávanie o financiách napríklad ako hráči vo virtuálnej realite.

 

Upozornenie:
*Toto je marketingové oznámenie. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si štatút, predajný prospekt a dokument s kľúčovými informáciami podielového fondu, ktoré sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a.s., a na www.tam.sk v slovenskom jazyku. S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. 

**Riziko spojené s investovaním a premenlivosťou výnosov nesie klient. Hodnoty majetku fondov sa počítajú a vyjadrujú v eurách. Hodnota investície do podielového fondu môže rásť, klesať alebo stagnovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Hodnotu investície v podielovom fonde môžu ovplyvniť nasledujúce riziká: trhové, úrokové, kurzové, riziko vysporiadania, nízkej likvidity, poklesu čistej hodnoty majetku v podielovom fonde, riziko nestálosti prostredia, politické a právne riziko.

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/sporenie-pre-deti/