1. Personal
  2. /
  3. Životné momenty
  4. /
  5. Život a rodina
  6. /
  7. Správa osobných financií
  8. /
  9. Ako si správne nastaviť rodinný rozpočet
Publikovaný 25.06.2020 / Upravený 21.11.2023

Ako si správne nastaviť rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet a prosperita nebývajú vždy na na jednej vlne. Spravovanie rodinných financií však ide aj bez stresu, ak sa naučíte základné pravidlá.

Ako si správne nastaviť rodinný rozpočet

V článku sa dozviete:

  1. Prečo je dobré vytvoriť si rodinný rozpočet?
  2. Ako správne zostaviť rodinný rozpočet?
  3. Aplikácie pre rodinný rozpočet
  4. Príklad tvorby rodinného rozpočtu
  5. Ako vyzerá ideálny rodinný rozpočet?

Patríte medzi tých, ktorí sa všemožne snažia ušetriť, no akosi to nejde? Zdá sa vám, že míňate minimálne, a predsa máte na konci mesiaca na účte nulu? Chyba možno nie je v nedostatku zdrojov, ale v nesprávne nastavenom finančnom pláne.

Čo je rodinný rozpočet?

Rodinný rozpočet je finančný plán, v ktorom si rodina – partneri – nastavujú limity na jednotlivé kategórie výdavkov, ktoré môžu minúť za isté obdobie, najčastejšie za konkrétny mesiac.

Možno ste si práve položili otázku, na čo je to dobré. Odpoveď sa skrýva v správnom finančnom pláne. Je rozdiel medzi pasívnym zapisovaním a zaznamenávaním platieb a aktívnym riadením rodinných financií. Rodinný rozpočet nie je len analýzou rodinných financií. Jeho účelom je dostať financie pod kontrolu, vedieť si stanoviť reálne ciele a naplánovať všetko tak, aby ste ich aj dosiahli. 

Ako správne zostaviť rodinný rozpočet?

Cit pre tvorbu rodinného rozpočtu sa v nás začína formovať už pred založením vlastnej rodiny. Dôležitú rolu hrá finančná gramotnosť a samotný prístup k peniazom. V detstve sa učíme pozorovaním rodičov a neskôr si vyberáme vzory, ktoré nasledujeme. Tento mix názorov a zvyklostí sa premietne neskôr do fungovania spoločnej partnerskej domácnosti aj do správy rodinných financií. Aj preto je niekedy ťažké sa vo vzťahu „finančne zladiť“ a nastaviť pravidlá a podmienky tak, aby boli obaja partneri spokojní.

Na začiatok je potrebná finančná analýza

Základom dobrého hospodárenia je zaujímať sa o svoje financie. Ako rodina potrebujete presne vedieť, aké sú vaše príjmy, výdavky a aký je medzi nimi rozdiel. To sú základné informácie, bez ktorých sa žiadny z cieľov nepodarí nastaviť ani naplniť. Na začiatku je potrebná evidencia príjmov a výdavkov domácnosti. Je to krok, ktorého sa mnohí obávajú.

Zaznamenávajte si aspoň pár mesiacov každý príjem a každý výdavok v domácnosti. Len tak sa bude dať reálne povedať, na čo rodina míňa a kde sú finančné rezervy, ktoré pomôžu uzdraviť finančný rodinný rozpočet. 

Ako udržať vyrovnaný rodinný rozpočet?

Viete si ustrážiť výdavky? „Jedným zo spôsobov je hneď na začiatku mesiaca poslať všetky pravidelné výdavky preč z účtu. Tak hneď uvidíte, koľko peňazí vám ostane do konca mesiaca,“ vysvetľuje Marek Prokopec, generálny riaditeľ Tatra Asset Management.

Spôsoby, ako evidovať rodinné peniaze, môžu byť rôzne. Možno patríte medzi veteránov, ktorí nedajú dopustiť na starý dobrý notes, prípadne siahnete po dokumente v podobe excelových tabuliek. K dispozícii však máte aj praktické aplikácie na spravovanie financií, kde si viete ľahko zapisovať a evidovať všetky príjmy a výdavky.

Aplikácie pre rodinný rozpočet, s ktorými ste vždy v obraze

Aplikácie  na správu financií a vytvorenie rodinného rozpočtu vám poskytnú potrebný prehľad o vašich financiách, ktorý budete mať stále poruke. Jednou z ich najväčších výhod je schopnosť viesť prehľad o financiách z rôznych účtov „pod jednou strechou“. Nezáleží na tom, kde sa nachádzate. S aplikáciou si viete pozrieť stav vašich financií odkiaľkoľvek. Zároveň môžete sporiť a plánovať.

Po niekoľkých mesiacoch sledovania rodinného rozpočtu prostredníctvom aplikácie lepšie porozumiete, kam sa vaše peniaze „strácajú“. Vďaka tomu si financie budete vedieť naplánovať tak, aby splnili vaše očakávania.

Internet bankingTB aj aplikácia Tatra banka majú zahrnutý tracker výdavkov s názvom Spending report, kde si viete odsledovať, na čo všetko míňate financie. Okrem toho si môžete porovnať výšku svojho majetku a záväzkov a veľmi prakticky nastaviť ciele. 

placeholder

Rodinný rozpočet a výdavky sa časom menia

Počas prvých rokov pracovného života a budovania kariéry sa mladí ľudia snažia presadiť a uchytiť. Hľadajú si dobré a perspektívne zamestnanie a zakladajú si rodinu. Tu býva prioritou bytová otázka a cieľom uživiť mladú rodinu. Náklady na bývanie stúpajú na úroveň 25 až 45 % z príjmov, čo je normálne. Marek Prokopec ďalej vysvetľuje, že „v neskoršej fáze sa rodina dostáva do situácie, keď sa deti postupne osamostatňujú, odchádzajú z domu a začínajú byť finančne nezávislé. Záťaž na rodinný rozpočet sa znižuje. Vtedy je veľmi rozumné presunúť výdavky na deti do dôchodkového sporenia. To môže v tejto fáze pokojne dosahovať úroveň 15 až 35 % príjmov.

Túžba vyzerať bohato vedie do finančného pekla

Častým ukazovateľom zlého vnímania rodinnej finančnej situácie je snaha podobať sa susedom alebo blízkym. Vidíme, že majú krásne nové auto, tak si podobné obstaráme tiež, nehľadiac pritom na dôsledky. „Snaha o napodobňovanie štandardu susedov či známych je klasická cesta do finančného pekla. Náklady na splácanie pôžičiek nesmú prekročiť 40 % príjmu. Kúpa auta alebo náklady na auto môžu významne zaťažiť rodinný rozpočet. Preto by sme si mali zaobstarať auto primerané našej finančnej situácii,“ vysvetľuje Marek Prokopec.

Osvedčený prístup podľa knihy Investovanie z nadhľadu je v prípade kúpy auta 20/4/10. Investovať aspoň 20 % z celkovej sumy v hotovosti, nezadlžiť sa na viac ako 4 roky a mesačne nedávať na splátku za auto viac ako 10 %.

Šetriť sa dá aj „v malom“. Klasickými príkladmi sú:

  • využívajte programy odmeňovania a znížte si poplatok za vedenie účtu,
  • vypínajte spotrebiče zo zásuviek a nesvieťte zbytočne v miestnostiach, v ktorých sa práve nezdržiavate,
  • kupujte radšej kvalitné spotrebiče, ktoré šetria energiu,
  • zbavte sa nevýhodných dlhov,
  • zhodnoťte predplatné časopisov či internetových služieb,
  • na krátke vzdialenosti choďte pešo alebo na bicykli, 
  • pri nákupoch využívajte množstevné zľavy,
  • nekupujte veci bez premyslenia – za mesiac nimi rodinný rozpočet ukrátite možno o 30 eur, o rok to však bude už 360 eur, o desať rokov 3 600 eur, čo už nie je zanedbateľná suma,,
  • využite správny moment na refinancovanie úveru či hypotéky
  • o väčších výdavkoch sa poraďte s partnerom/partnerkou.

Vypínajte spotrebiče zo zásuviek a nesvieťte zbytočne v miestnostiach, v ktorých sa práve nezdržiavate.

Vzor rodinného rozpočtu v praxi

Ako si vytvoriť vzor rodinného rozpočtu? Najprv si spíšte zoznam všetkých mesačných príjmov, kam patrí:

  • vaša mzda/príjem z podnikania,
  • sociálne dávky, 
  • prídavky na deti, 
  • peniaze z nájmu bytu, 
  • výnosy z investícií. 

Rovnako podrobne si zaevidujte aj výdavky, teda všetky sumy, ktoré počas mesiaca platíte, napríklad:

  • nájom, 
  • hypotéku,
  • splátky, 
  • paušálne poplatky, 
  • výdavky na automobil, dopravu, stravu a oblečenie, platby za škôlku či školu, 
  • sporenie. 

Vo vašom rodinnom rozpočte by nemala chýbať ani kolónka nepredvídateľné položky, kde si zvolíte ľubovoľnú sumu, ktorá bude reprezentovať výdavky, s ktorými ste v danom mesiaci nerátali. Takýto rozpis slúži na to, aby sa zistilo, či rozdiel medzi príjmami a výdavkami tvorí rezervu alebo, naopak, manko. To prvé je ideálny stav, tomu druhému sa chceme vyhnúť. Ak sú výdavky v rodine vyššie ako príjmy a tento stav je dlhodobý, je namieste situáciu adekvátne riešiť.

Rodinný rozpočet – tabuľka a príklad

*sumy sú uvádzané v EUR a sú iba ilustračné

Mesačné príjmy Plán Skutočnosť Rozdiel
Mzda manžel 1200 1200 0
Mzda manželka 1000 1000 0
Prenájom 300 300 0
Spolu 2500 2500 0
Mesačné výdavky Plán Skutočnosť Rozdiel
Bývanie + hypotéka 500 500 0
Auto 150 170 -20
Telefóny 50 60 -10
TV + internet 30 30 0
Strava 500 600 -100
Drogéria 50 100 -50
Splátky 300 300 0
Šport + kultúra 70 80 -10
Škola + škôlka 250 250 0
Darčeky 100 100 0
Vreckové + charita 50 60 -10
Oblečenie + obuv 100 80 20
Nepredvídateľné výdavky 100 70 30
Sporenie 100 100 0
Poistenie 150 150 0
Spolu 2500 2650 -150

Na uvedenom príklade rodinného rozpočtu v tabuľke vidíme, že koniec mesiaca znamenal pre rodinu manko 150 eur. Podobný dlhodobý stav by mohol znamenať vážny problém. Ako sa niečoho takého vyvarovať? Nemalo by sa siahať na sporenie, to je nevyhnutné pre vytváranie rezervy a budovanie majetku. Skôr je dôležité pozrieť sa na jednotlivé výdavky a skresať ich na potrebnú úroveň. Existuje viacero osvedčených rád, ako nastaviť rodinné financie tak, aby odolali na konci mesiaca „mínusu“.

Jednou z rád je odporúčanie týkajúce sa platieb za bývanie, respektíve za hypotéku a energie. „Staré pravidlo osobných financií hovorí: ‚Neplaťte za bývanie viac ako týždeň z mesiaca.‘ Naše náklady na bývanie by sa v ideálnom prípade mali pohybovať niekde na úrovni 25 % príjmu. V úvodnej fáze kariéry to bude pravdepodobne vyššie, no nemali by prekročiť 33 % príjmu,“ hovorí Marek Prokopec.

Ideálny rodinný rozpočet by mal vyzerať približne takto:

  • 10 % sporenie
  • 25 % bývanie
  • 10 % dôchodkové sporenie
  • 10 % sporenie pre deti (vzdelanie)
  • 45 % bežná spotreba

Toto rozdelenie však nie je smerodajné pre všetky vekové kategórie. Jednotlivé fázy života sa z hľadiska rozdelenia financií líšia.

Každý potrebuje mať finančnú rezervu vo výške 3 až 6 mesačných platov.

Rodinný rozpočet dokážu zruinovať mimoriadne situácie

Pravidelné sporenie sa oplatí najmä pri nepredvídateľných situáciách. Nedávna pandémia koronavírusu bola nežiaducim, ale dobrým príkladom. Tí z nás, ktorí mali v dostatočné finančné rezervy, prešli týmto náročným obdobím bez väčšej ujmy. Rodinný rozpočet môžu negatívne ovplyvniť aj okolnosti ako:

  • strata zamestnania,
  • zníženie platu či preradenie na menej platenú pozíciu,
  • smrť manžela/manželky,
  • choroba či invalidita,
  • dlhá práceneschopnosť,
  • tehotenstvo a narodenie dieťaťa,
  • hospodárska kríza,
  • rozvod
  • psychické problémy,
  • nepredvídateľné výdavky (zatekajúca strecha, oprava auta, nepoistený dom).

Marek Prokopec vidí ako najčastejšiu chybu fakt, že „ľudia sa o svoje financie nestarajú“. Tie len tak plynú popri ich životoch bez toho, aby mali o nich dostatočný prehľad. Nezostavujú si rodinný rozpočet a vedome peniaze neriadia. Ďalšou mimoriadne závažnou chybou je v mnohých rodinách nedostatočná finančná rezerva. „Naozaj každý potrebuje mať finančnú rezervu vo výške 3 až 6 mesačných platov. Ak ju nemáme, potom sa v prípadnej krízovej situácii nemôžeme čudovať, že nedisponujeme dostatkom financií na živobytie.“

placeholder

Tip: Chcete začať s investičným sporením?

Obráťte sa na našich špecialistov a otvorte si sporenie ešte dnes.

Zistiť viac

Váš názor nás zaujíma

Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie

* Označené polia sú povinné
www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/rodinny-rozpocet-vzor/