Výmena peňazí pred cestou do zahraničia: Ako čo najviac ušetriť?
Premena peňazí pred cestou do zahraničia vás čaká najmä, ak vaše kroky mieria za hranice eurozóny. Ako čo najviac ušetriť a vyhnúť sa zbytočným poplatkom?
Nie je to až taká dávna minulosť, keď sme si pred každou zahraničnou cestou menili hotovosť na lokálnu menu v cieľovej destinácii. Dnes je všetko inak a fungujú iné metódy platenia. Hotovosť pomaly ustupuje platobným kartám a tie zas hodinkám či mobilom. Kým však bude celý svet fungovať len na elektronických platbách, poďme sa pozrieť na to, ako ušetriť na výmene hotovosti doma a v zahraničí. O svoje skúsenosti sa s vami podelí aj skúsená cestovateľka Lucia Brezianska.
Rozhodujúca je cieľová destinácia
Neprekročia vaše cesty hranice eurozóny? V tom prípade sa vás výmena peňazí netýka. Do eurozóny patrí v súčasnosti 19 štátov. Eurom sa dá platiť aj v mnohých členských štátoch Európskej únie, ktoré zatiaľ euro neprijali. Napríklad v Slovákmi veľmi obľúbenom Chorvátsku je to počas letných dovoleniek bežná prax.
Premena peňazí pred cestou do exotickej krajiny
Pri cestách mimo eurozóny si vymeňte aspoň malú časť hotovosti, aby ste mali na drobné výdavky, ako sú poplatky za taxík a verejné toalety. Presná suma je individuálna. Závisí hlavne od vašej plánovanej spotreby a cieľovej krajiny. V exotických a menej rozvinutých krajinách budete potrebovať hotovosti viac, najmä vtedy, ak chcete navštíviť miestne trhy a malé obchody.
„Cestujem často po juhovýchodnej Ázii a tam je nutné mať pri sebe najmä hotovosť vzhľadom na nedostatok bankomatov, ich nefunkčnosť (opakujúce sa výpadky elektriny) a nespoľahlivosť (riziko okradnutia, zhltnutia karty). Každopádne aj v týchto krajinách mám vždy aspoň dve karty rozložené v rozdielnych batožinách (pre prípad straty alebo v prípade okradnutia),” radí cestovateľka Lucia Brezianska.
Koľko hotovosti si Lucia zvykne brať so sebou na cesty?
„Závisí to od toho, kde a ako dlho sa zdržujem. V Ázii som bežne cca 3 týždne, vtedy si beriem (po zaplatení ubytovania a dopravy) cca 300 - 500 EUR a zvyšok mám na kartách."
Premena meny doma alebo v zahraničí?
Ak ste sa rozhodli pre výmenu peňazí za zahraničnú menu ešte na Slovensku, urobili ste dobre. Mnohé meny ako kuny alebo forinty nakúpite aj v slovenských bankách, a v mnohých prípadoch dokonca bez poplatku.
Exotické meny ako napríklad filipínske peso takmer určite nenájdete v kurzovnom lístku žiadnej slovenskej banky. Riešením je cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou (americký dolár, euro) a peniaze zmeniť až na mieste.
Tip: Cestujte výhodne doma aj v zahraničí
Vypnite od každodenných starostí. Kreditná karta s exkluzívnymi cestovateľskými benefitmi vám bude pri tom užitočným pomocníkom.
Využite zľavy na hotely či letenky, a podľa typu karty tiež extra služby, ako sú napríklad:
- vstupy do VIP letiskových salónikov,
- darčeky na uvítanie (zachladená fľaša prosecca, privátny vstup do wellness alebo ubytovanie v apartmáne vyššej triedy a pod.),
- službu AirRefund (ak zaplatíte za letenky kreditnou kartou a bude váš let meškať, zruší sa alebo bude preplnený, získate peniaze späť).
Pri premene peňazí si dajte pozor na poplatky
Keďže na Slovensku sa platí eurom, ktoré je druhou najsilnejšou menou na svete, vyhnete sa medzikroku, ktorý musia absolvovať cestujúci z krajín, v ktorých platia iné národné meny.
Pri zmene peňazí v zahraničí sa orientujte podľa kurzu a poplatkov za výmenu. Zdanlivo výhodnejší kurz môžete často preplatiť práve na poplatkoch.
Najvýhodnejší je výber hotovosti z bankomatu
Je to tým, akým kurzom sa platobné transakcie prepočítavajú. V tomto smere sú dôležité dva pojmy – valuty a devízy.
- Valuty sú zahraničná mena v hotovosti, ktorú si zameníme v banke alebo v zmenárni.
- Naopak, devízovým kurzom sa prepočítavajú všetky bezhotovostné transakcie – platby kartou cez terminál, ale aj výber hotovosti z bankomatu.
- Devízový prepočet kurzu je vždy výhodnejší. Z tohto pohľadu je výber z bankomatu v zahraničí tým najlepším riešením, ako si zaobstarať hotovosť v zahraničnej mene.
Tip: Menová kalkulačka
Plánujete cestu do zahraničia a potrebujete prepočet meny? Využite prehľadnú menovú kalkulačku na prepočet cudzích mien aktuálnym alebo historickým kurzom.
Na menenie peňazí používajte iba dôveryhodné bankomaty
Pozor však na to, z akého bankomatu peniaze vyberáte. Spolu s bežným účtom využívate za mesačný poplatok vo vašej banke balík služieb, ktorého súčasťou sú výbery hotovosti z bankomatov vašej banky zvyčajne bez poplatku. V zahraničí si banka účtuje minimálne alebo žiadne poplatky za výber z bankomatu tej istej finančnej skupiny.
To však neznamená, že banka, ktorá prevádzkuje daný bankomat, si poplatok neúčtuje. O týchto poplatkoch je banka povinná vás informovať pred výberom hotovosti oznamom priamo na bankomate. Preto pozorne čítajte, čo vám bankomat „vypíše“. Ešte pred vycestovaním si zistite, aké poplatky si môže vaša banka zaúčtovať za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí a kde viete vyberať z bankomatu bezplatne.
Opatrne pri premene peňazí v zahraničnom bankomate
Poplatky nie sú to jediné, na čo by sme pri výbere hotovosti z bankomatu mali myslieť. Zásady bezpečnosti pri výbere peňazí z bankomatu poznáme snáď všetci. Kto ich poctivo dodržuje v praxi je otázne.
Pri zneužití karty je potrebné kartu okamžite zablokovať. Aby ste neostali v zahraničí bez finančných prostriedkov, môžete si zažiadať o novú platobnú kartu a ako klient Tatra banky ju budete mať ihneď k dispozícii v mobilnej aplikácii. Môžete si ju pridať do peňaženky Google Pay/Apple Pay a nakupovať u obchodníkov. Pri online platbách zase viete využiť funkcionalitu Internetová platba.
Pri zneužití karty je potrebné kartu okamžite zablokovať.
Pri výbere hotovosti z bankomatu (nielen v zahraničí) sa vždy riaďte pravidlami:
- Pri zadávaní PIN kódu zakryte klávesnicu rukou.
- Vyberajte hotovosť z bankomatov známych značiek, najlepšie finančnej skupiny, do ktorej patrí vaša banka.
- Nevyberajte hotovosť z bankomatu, ak sa vám nezdá byť dostatočne dôveryhodný (neznáma značka, zvláštne prídavné zariadenia).
Platobnú kartu vám môže zablokovať aj banka, ak má podozrenie na skimming. Skimming je typ podvodu, kedy sa páchatelia snažia získať údaje o karte vrátane PIN kódu a vyrobiť duplikát karty, ktorým vyberajú hotovosť z bankomatov v zahraničí.
Preventívne zablokovanie karty má predovšetkým chrániť vaše peniaze pred zneužitím. Nie každý je však na takúto situáciu pripravený.
Aké sú preventívne opatrenia proti zablokovaniu karty v zahraničí?
- Oznámte svojej banke, že cestujete. Najmä v prípade exotických a menej navštevovaných krajín.
- Pred samotným zablokovaním karty sa vás budú snažiť telefonicky kontaktovať pracovníci banky, aby si overili, že ste transakciu vykonali skutočne vy. Preto dvíhajte hovory v zahraničí. Môže to byť vaša banka. Ideálne si uložte telefónne číslo banky alebo osobného bankára.
Premenu peňazí môžu predražiť doplnkové služby
Pri výbere zahraničnej meny z bankomatu sa vám na obrazovke môže zobraziť možnosť prepočítať výber v lokálnej alebo inej mene (euro, dolár, ...). V našom prípade pri zvolení meny euro hneď vidíte, aká čiastka vám z účtu odíde. V prvom momente si mnoho turistov s úsmevom túto službu pochvaľuje. Vidíte zostatok na účte v eurách a presne viete, koľko ste minuli. To je však jediná výhoda tejto služby. V skutočnosti na nej môžete prerobiť. Ide o službu dynamic currency conversion, v skratke DCC, ktorú by sme mohli preložiť z angličtiny ako dynamický prevod meny.
Dynamický prevod meny (DCC) umožňuje platiť v domácej mene klienta bez ohľadu na to, kde sa práve nachádza. Bankomat však používa na prepočet meny svoj vlastný kurz, ktorý je podstatne nevýhodnejší oproti kurzu, ktorý by na prepočet použila vaša banka alebo kartová spoločnosť (Visa, MasterCard). V bankomate si radšej zvoľte prepočet na lokálnu menu a počkajte na zúčtovanie vašej banky podľa aktuálneho kurzu v deň zúčtovania.
Na čo si dať pozor pri platení v zahraničí
Pred cestou si zistite, aké sú možnosti platby kartou v danej destinácii. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa veľkým sumám hotovosti. Stratenú či ukradnutú kartu môžete zablokovať. S ukradnutou alebo stratenou hotovosťou sa môžete takmer určite rozlúčiť. V takom prípade kartu odporúčame bezodkladne zablokovať.
- Pri zájazdoch s cestovnou kanceláriou dostanete všetky potrebné informácie automaticky, ešte pred odchodom.
- Výborným zdrojom informácií sú početné cestovateľské blogy, na ktorých ostrieľaní cestovatelia zdieľajú svoje skúsenosti zo zahraničných ciest. Nájdete tam tipy a odporúčania, na čo sa v konkrétnej krajine pripraviť.
- Informácie o poplatkoch za platbu kartou a výbery z bankomatov v zahraničí získate priamo vo svojej banke.
Kde zameniť peniaze naspäť
Ak vám pred návratom ostala hotovosť v cudzej mene, je výhodnejšie zameniť ju späť na eurá alebo doláre ešte v danej krajine. Ako sme už spomínali vyššie, slovenské banky takmer vôbec nedržia exotické meny. Rovnako vám nikde nezamenia mince zahraničnej meny na eurá.
Nezabudnite:
- Ak je to možné, hotovosť zameňte ešte na Slovensku.
- Do exotických krajín, ktorých menu nezoženiete v slovenských bankách a zmenárňach, cestujte s celosvetovo obchodovateľnou menou – s eurom alebo americkým dolárom.
- Peniaze vyberajte debetnou kartou. Pri platení používajte kreditnú kartu.
- Vyberajte hotovosť z bankomatov finančnej skupiny, do ktorej patrí vaša banka a vždy v národnej mene danej krajiny.
- Dajte si pozor na zmenárenských podvodníkov v uliciach. Pri akejkoľvek zmienke o zmene vašich peňazí rozhovor s nimi radšej ukončite.
- Nespotrebovanú hotovosť zameňte späť na eurá alebo doláre ešte pred návratom na Slovensko.
Váš názor nás zaujíma
Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/premena-penazi-pred-cestou-do-zahranicia/