Predaj auta: Postup od prípravy až po prehlásenie vozidla
Predaj auta nemusí byť časovo náročný a ani komplikovaný. Kľúčom k úspechu však je postupovať premyslene a dať si pozor na niekoľko dôležitých vecí. Spoločne s motoristickým novinárom Václavom Lipavským z projektu Garáž.TV sme pre vás pripravili viacero osvedčených postupov a užitočných tipov, ako na úspešný predaj.
Postup pri predaji auta: Ako sa naň pripraviť?
1. Udržujte vozidlo v dobrom stave
Ak viete, že jedného dňa sa odhodláte na predaj auta, už od prvých chvíľ by ste sa ho mali snažiť udržiavať v čo najlepšom technickom a optickom stave. Dobre udržiavané auto priláka viac potenciálnych kupujúcich, má vyššiu hodnotu a predáva sa ľahšie.
„Pekný lak či voňavý neopotrebovaný interiér dokážu cenu niekedy navýšiť až o desiatky percent. Najmä pri mladých jazdených autách platí staré známe, oči kupujú viac ako pri starších lacnejších jazdenkách, ktorým kupujúci tolerujú viac,“ hodnotí Václav Lipavský.
2. Upracte interiér a nablýskajte exteriér
Jedna z kľúčových vecí pri predaji auta je prvý dojem. Preto Václav Lipavský z Garáž.TV odporúča vozidlo v prvom rade poriadne vyčistiť – a to tak exteriér, ako aj interiér. Môžete tiež zvážiť voskovanie, aby ste vozidlu dodali lesk.
Autoumyváreň väčšinou nepostačí. Ak chcete získať u kupujúceho plusové body, auto umyte dôkladne ručne. Povysávajte sedadlá, podlahu, koberčeky aj batožinový priestor a vymeňte prasknuté plastové prvky. Nezabudnite tiež vo vozidle skontrolovať a vyprázdniť všetky odkladacie priestory.
Na prípadné nepríjemné pachy môžete použiť osviežovače vzduchu či difuzér. Ak zápach pochádza z klimatizácie, skúste špeciálny čistič klimatizácií v spreji, ktorý kúpite na každej pumpe.
Tip: Plánujete kúpu nového auta?
Požičiame vám od 500 EUR až do 30 000 EUR. Pritom nemusíte ani chodiť do pobočky. Spoznajte aj ďalšie výhody nášho Bezúčelového úveruTB.
3. Vyhotovte fotografie
Správny postup pri predaji auta sa nezaobíde ani bez kvalitných fotografií. Dajte si pozor, aby tie, ktoré použijete v inzeráte, neboli tmavé a rozmazané. Pomáha, ak sa vozidlo nachádza v „príjemnom“ prostredí. Inšpirujte sa fotkami, ktoré nájdete na stránkach autobazárov. Ich zamestnanci už majú potrebnú zručnosť a systém. Všimnite si, že všetky zábery majú jednotný štýl.
A ešte jeden tip, ako rýchlejšie predať auto – s množstvom fotografií to nepreháňajte. Úplne postačia štyri pohľady z rôznych strán a zopár záberov na dôležité detaily auta, ako sú kolesá či odometer. Buďte féroví a transparentní voči potenciálnym kupujúcim a zdôraznite na fotografiách aj v opise prípadné nedostatky vozidla.
4. Opravte viditeľné nedostatky
„Ak má vozidlo drobné poškodenia a ich oprava nestojí veľké peniaze, oplatí sa ich opraviť. Často to zvýši hodnotu auta viac, než je investícia do samotnej opravy. Závisí to však aj od konkrétneho auta,“ vysvetľuje Lipavský.
5. Investujte do malých zlepšení
„Ďalší spôsob, ako zvýšiť šancu na predaj auta za čo najlepšiu trhovú cenu, je že zabezpečite aj výmenu prevádzkových kvapalín (motorový olej, chladiaca kvapalina), či takých detailov ako napríklad stierače tesne pred predajom. Samozrejme, celú výmenu zdokumentujeme. V kupujúcom tak posilníme pocit, že kupuje auto bez ďalších investícií‘," radí Lipavský.
6. Určte spravodlivú cenu
Urobte si prieskum trhu a zistite, akú cenu by malo auto na základe jeho značky, modelu, veku, stavu a kilometrov. Môžete sa pozrieť na internetové platformy na predaj vozidiel alebo kontaktovať odborníkov na hodnotenie vozidiel.
Pri predaji auta neexistuje jediný správny postup, ako stanoviť presnú sumu. Niektoré z kľúčových faktorov, ktoré rozhodujú o cene, sú:
- typ a vek vozidla,
- výbava,
- celkový stav,
- motor a prevodovka,
- počet najazdených kilometrov,
- počet predchádzajúcich majiteľov,
- platná záruka od výrobcu,
- farba.
„Na samotnú cenu má vplyv viacero faktorov, napríklad dostupnosť konkurenčných modelov, aktuálna dostupnosť nových áut, či druh pohonu a s ním súvisiace výkyvy v cenách za palivá. Rozhoduje aj zdokladovaná servisná história a obľúbené prvky výbavy,“ radí Václav Lipavský z Garáž.TV.
„Za dobre udržiavané mladé jazdené auto si dnes môže kupujúci pýtať takmer rovnakú sumu, za akú ho ako nové kedysi kupoval,“ dodáva.
Za dobre udržiavané mladé jazdené auto si dnes môže kupujúci pýtať takmer rovnakú sumu, za akú ho ako nové kedysi kupoval.
7. Pripravte si potrebné doklady
Pri predaji auta si pre kupujúceho pripravte náhradné kľúče aj všetky originálne dokumenty, ktoré k vozidlu nájdete. Medzi také, ktoré treba pri predaji auta, štandardne patria:
- kúpna zmluva,
- servisná knižka,
- veľký a malý technický preukaz,
- zelená karta od poistenia,
- dva doklady totožnosti (občiansky preukaz, vodičský preukaz, cestovný pas),
- plná moc na prepis overená notárom,
- STK a EK + protokol.
Kedy auto predať?
„Pokles hodnoty auta je v mnohých prípadoch najväčší počas prvých piatich rokov, potom sa už spomaľuje. Ak teda plánujem obnovu vozového parku, je ideálne auto predávať niekedy v tomto časovom intervale. Platí, že auto má vyššiu hodnotu, ak je ešte v záruke,“ odporúča Václav Lipavský.
Aké sú najlepšie spôsoby, ako predať auto?
Pri predaji auta máte v zásade na výber z dvoch možností – buď priamy predaj od majiteľa k majiteľovi, alebo auto odviezť do autobazáru, kde sa už postarajú o všetky právne náležitosti. Obidva spôsoby majú svoje výhody a nevýhody.
Osobný predaj
„Najvyššiu cenu má predávajúci šancu dostať pri súkromnom predaji prostredníctvom občianskej inzercie. Rizikom je však, že nepoznáme kupujúceho a v prípade zle naštylizovanej predajnej zmluvy hrozí aj riziko neoprávnených reklamácií zo strany kupujúceho,“ hodnotí Václav Lipavský.
Pri osobnom predaji môžete vyskúšať osloviť prípadných záujemcov z okruhu svojich známych a rodiny, alebo vytvoriť inzerát na niektorom zo špecializovaných online portálov na predaj vozidiel či na sociálnych sieťach.
Medzi inzertné portály, ktoré majú najväčší dosah, patria:
Odpredaj autobazáru
„Bezpečnejšia cesta je vykúpenie auta prostredníctvom veľkého autobazáru, keď sa vykúpené auto stáva majetkom bazáru a predávajúci sa o nič viac nemusí starať (ani o to, kto jeho auto kúpi). Negatívom tohto postupu je nižšia výkupná cena, pretože na predaji chce zarobiť aj autobazár,“ vymenúva pozitíva a negatíva Lipavský.
Komisný predaj
Ďalší možný postup pri predaji auta je komisný predaj. Ide o formu predaja, pri ktorom majiteľ vozidla zverí svoje auto do starostlivosti komisnému predajcovi (napríklad autobazáru). Výhodou je, že komisný predajca sa stará o celý predajný proces – inzeruje auto, vyjednáva s kupujúcimi, zabezpečuje testovacie jazdy a zároveň riadi potrebnú administratívu. Nevýhodou je poplatok za takúto službu, ktorý sa zvyčajne pohybuje v percentách z predajnej ceny auta. Zároveň môže trvať dlhšie, kým komisný predajca nájde vhodného kupujúceho.
Komisný predaj je zlatá stredná cesta, vhodná pre tých, ktorí sa s predajom neponáhľajú, očakávajú vyššiu ako výkupnú cenu od autobazáru, ale zároveň sa im nechce predajom vozidla zaoberať.
„Pri predaji sa treba obrniť trpezlivosťou a nepredávať hneď pri prvej nevýhodnej ponuke. Každé auto má svojho kupcu, len ho niekedy hľadá dlhšie. Ak však predávajúceho tlačí čas, musí nájsť zdravý kompromis medzi výslednou cenou a rýchlosťou predaja,“ uzatvára Václav Lipavský.
Tip: Chcete zhodnotiť peniaze z predaja?
Ak uložíte svoje peniaze výlučne na bežné vkladové produkty, vystavujete sa riziku, že neprekonáte infláciu. Tak môžu vaše úspory výrazne stratiť na reálnej hodnote.
Preto odporúčame v strednom a dlhodobom horizonte voľné prostriedky investovať do podielových fondov.
Na čo si dať pri predaji auta pozor
„Predaj auta by mal byť v prvom rade ošetrený dobrou kúpnopredajnou zmluvou – to je úplný základ,“ upozorňuje Lipavský. Výhodou je aj prítomnosť svedka, ktorý dosvedčí prípadné ďalšie ústne dohody či tvrdenia.
Podľa Lipavského je zároveň dobré si predávané auto aj poriadne zdokumentovať pomocou fotografií či videozáznamu a dokumentáciu uchovávať aspoň počas trvania záruky.
„Rozhodne odporúčame auto pred predajom nafotiť aj zospodu, či v motorovom priestore. Nikdy neviete, kedy sa vám dané fotky môžu zísť,“ radí.
Tiež si dávajte pozor aj na platbu v hotovosti, ktorú upravuje zákon č. 394/2012 Z. z., ktorý zakazuje platbu v hotovosti prevyšujúcu sumu 15-tisíc eur. Cieľom je zabrániť fitkívnemu vystavovaniu príjmových a výdavkových pokladničných dokladov a kráteniu daní.
Po predaji vás čaká odhlásenie auta
Predajom auta to nekončí, musíte sa ešte postarať o viacero formalít:
1. Jedným z prvých krokov je napríklad odhlásenie auta. Keďže sa rozmohli prípady odhlasovania vozidiel na fiktívne osoby, po novom musí byť pri odhlasovaní vozidla kupujúci prítomný alebo poskytnúť splnomocnenie.
2. Nezabudnite ani na vypovedanie zmluvy k PZP. Po odhlásení vozidla musíte poslať do poisťovne písomnú výpoveď, kde zvolíte dôvod „zmena držiteľa“. Väčšina poisťovní ponúka už na svojom webe vzorovú výpoveď, ktorú si prispôsobíte.
3. To isté platí aj pri havarijnom poistení. V obidvoch prípadoch je súčasťou výpovede aj žiadosť o vrátenie nespotrebovaného poistného, ktoré vám poisťovňa pošle na uvedený účet.
Váš názor nás zaujíma
Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie
https://www.tatrabanka.sk/sk/zivotne-momenty/kupa-auta/predaj-auta-postup/