Sporenie, investovanie a poistenie
Rozdiel medzi investičným sporením a investovaním
Investičné sporenieTB a investovanie väčšej sumy predstavujú podobné činnosti, pri oboch sa využívajú finančné produkty (napr. podielové fondy). Základný rozdiel je v tom, že pri Investičnom sporeníTB do podielového fondu investujeme určitú sumu pravidelne (napr. mesačne), zatiaľ čo pri investovaní väčšej sumy (ako už názvu vyplýva) investujeme väčšiu sumu jednorazovo. Ďalší rozdiel je vo výške sumy, pri investičnom sporení ide o pravidelné menšie sumy, pri investovaní spravidla posielame jednorazovo vyššiu sumu prostriedkov (od 150 EUR a vyššie).
Podielové fondyTB ponúkajú efektívnu poplatkovú schému. S Podielovými fondmiTB neplatíte žiadne vstupné poplatky, a po uplynutí 3 rokov od investície ani žiadne výstupné poplatky.
Možnosti sporenia
Vďaka Investičnému sporeniuTB môžete investovať mesačne ľubovoľné sumy. Zmeniť výšku pravidelne zasielanej sumy môžete jednoducho napríklad prostredníctvom mobilnej aplikácie:
- V časti menu Podielové fondy na Detaile konta nájdete pri svojom Investičnom sporeníTB možnosť Navýšenie platby
- ak máte na domovskej obrazovke aplikácie widget Podielové fondy -> po kliknutí na widget sa dostanete na Detail konta so zoznamom Investičných sporeníTB -> použite tlačidlo Navýšenie platby pri konkrétnom Investičnom sporeníTB; alebo
- cez menu Viac -> Podielové fondy -> Zoznam kônt -> zvoľte Konto -> dostanete sa na Detail konta so zoznamom Investičných sporeníTB tlačidlo -> Navýšenie platby pri konkrétnom Investičnom sporeníTB), alebo
- menu Viac –> záložka Účty a platby -> možnosť Trvalé príkazy).
K svojmu cieľu sa viete priblížiť aj vďaka mimoriadnej platbe, ktorú môžete zrealizovať kedykoľvek a bez poplatkov v mobilnej aplikácii Tatra banka (menu Viac -> Podielové fondy -> Zoznam kônt -> zvoľte Konto -> Mimoriadna platba pri konkrétnom Investičnom sporeníTB).
Investičné sporenieTB si viete veľmi jednoducho a bezpečne otvoriť v mobilnej aplikácii Tatra banka, vo svojom Internet bankinguTB, telefonicky cez službu DIALOG Live na bezplatnom čísle *1100 alebo osobne na ktorejkoľvek pobočke.
Možnosti investovania
Investíciu väčšej sumy viete zrealizovať online v Internet bankinguTB, telefonicky cez službu DIALOG Live alebo osobne v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky.
Do Podielových fondovTB môžete investovať jednorazovo už od 150 EUR. Vďaka Investičnému sporeniuTB však získate úplnú voľnosť vo výške mesačnej sumy sporenia. Nezabudnite, že na nasporenie zmysluplnej sumy je potrebné sporiť zmysluplnú sumu. Bežná výška Investičného sporeniaTB našich klientov presahuje 50 EUR mesačne.
Pri výbere toho správneho fondu alebo kombinácie viacerých fondov je dôležité zvážiť predpokladanú dobu investovania, váš rizikový apetít a očakávaný výnos investície. Z dlhodobého hľadiska sú hlavným ťahúňom výnosu akcie. Aj preto sme zástancami názoru, že investovanie bez akcií nemá význam. Dôležité je zodpovedať si otázku, koľko akcií ste schopní zvládnuť.
Na základe tohto kľúča rozdeľujeme podielové fondy na defenzívne, konzervatívne, vyvážené a dynamické.
Naše defenzívne riešenie, Dlhopisový fondTB, investuje najmä do bezpečnejších štátnych dlhopisov krajín eurozóny a strednej Európy, prípadne do atraktívnych emisií bankových a firemných dlhopisov. Je určený pre všetkých klientov, vrátane tých, ktorí nemajú s investovaním skúsenosti. Cieľom je v horizonte 3 rokov dosiahnuť vyšší výnos ako ponúkajú bankové termínované vklady. Dlhopisy majú za sebou náročnú dekádu. Po náraste úrokových sadzieb v poslednom období však ich výnosový potenciál významne stúpol, pričom pre najkonzervatívnejších investorov predstavujú veľmi zaujímavú investičnú príležitosť.
Podiel akciovej zložky sa v konzervatívnych podielových fondoch z dlhodobého hľadiska pohybuje na úrovni 25 %. Tieto podielové fondy sú určené pre klientov, ktorí plánujú svoje úspory použiť v horizonte 5 rokov a chcú dosiahnuť výnos na úrovni inflácie. Naši klienti, ktorí siahnu po konzervatívnom riešení najčastejšie využívajú fondy ako Balanced fondTB, či Fond pre modrú planétuTB konzervatívny. Prémioví klienti v tejto kategórií fondov využívajú Premium HarmonicTB.
Vyvážené podielové fondy sú určené pre klientov, ktorí plánujú svoje úspory použiť v horizonte 7 rokov a chcú dosiahnuť výnos nad úrovňou inflácie. Podiel akciovej zložky sa v týchto fondoch z dlhodobého hľadiska pohybuje na úrovni 40 %. Naši klienti, ktorí siahnu po vyváženom riešení najčastejšie využívajú Dynamic Balanced fondTB, alebo Fond pre modrú planétuTB vyvážený. Prémioví klienti v tejto kategórií fondov využívajú Premium StrategicTB.
Dynamické podielové fondy sú určené pre klientov, ktorí plánujú svoje úspory použiť v horizonte 10 rokov a viac. Sú to riešenia určené najmä pre pravidelné investovanie. Ich cieľom je dosiahnuť výnos významne nad úroveň inflácie. Podiel akciovej zložky sa pohybuje na úrovni 95 – 100 %. Do akcií úspešných firiem z celého sveta investuje napríklad Globálny akciový fondTB či Global Megatrends fondTB. Najobľúbenejším fondom našich klientov v digitálnom priestore je Americký akciový fondTB. Prémioví klienti v tejto kategórií fondov využívajú aj Premium DynamicTB.
Jeden z najväčších finančníkov všetkých čias Warren Buffett povedal: "Moja najobľúbenejšia doba držania investície je navždy!". Všetko závisí od vašich plánov. Vo všeobecnosti však platí, že každý podielový fond má svoj odporúčaný minimálny horizont, ktoré je veľmi vhodné dodržať, pretože tým výrazne zvyšujete pravdepodobnosť, že vašu investíciu zhodnotíte. To že dosiahnete minimálny odporúčaný investičný horizont, automaticky neznamená, že by ste mali investíciu ukončiť. Kým nedosiahnete svoj cieľ a investované prostriedky nepotrebujete, nemá zmysel ich z fondu vyberať.
Zároveň platí, že čím má fond vyšší výnosový potenciál (najmä vďaka investovaniu do akcií), tým dlhšia je optimálna doba investovania.
Tak ako pri každom spôsobe investovania, aj pri investovaní do podielových fondov vznikajú viaceré druhy rizík. Jedným z najdôležitejších je riziko straty z investície v dôsledku poklesu hodnoty podielu. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyšší potenciálny výnos, tým existuje vyššie riziko poklesu hodnoty investície. Nezabudnite, že akýkoľvek priebežný pokles vašej investície sa stáva reálnym až v čase, keď sa rozhodnete úspory z fondu vybrať (tzv. redemácia). V skutočnosti, pokles na finančných trhoch iba predĺži váš investičný horizont.
Pri investovaní do podielových fondov klienta chráni nielen legislatíva a dohľad Národnej banky Slovenska, ale najmä samotná stratégia každého fondu. Každý fond má zadefinovanú jasnú stratégiu pri investovaní úspor klientov, ktorá definuje ""mantinely"" správy jeho úspor.
Zákon o kolektívnom investovaní - Zákon č. 203/2011 Z. z. o kolektívnom investovaní upravuje činnosť správcovských spoločností a správu podielových fondov. V oblasti kolektívneho investovania môžu podnikať iba správcovské spoločnosti, ktoré získali na túto činnosť licenciu. Zákon okrem iného upravuje pravidlá obmedzenia a rozloženia rizika, ktoré musia správcovské spoločnosti dodržiavať pri investovaní majetku podielových fondov, čím sa sleduje obmedzenie dopadu nepriaznivého vývoja jedného cenného papiera na celý fond.
Dohľad Národnej banky Slovenska (NBS)- Na celý proces investovania dohliada NBS ako najvyšší dozorný orgán v oblasti kapitálového trhu. NBS rozhoduje o udelení licencií pre činnosť správcovských spoločností, schvaľuje vznik a štatúty podielových fondov a kontroluje správcovské spoločnosti, či dodržiavajú zákonné predpisy a konajú v záujme investorov.
Depozitár - Funkcia depozitára je vymedzená zákonom o kolektívnom investovaní. Hlavnou úlohou depozitára je dohliadať na dodržiavanie zákonom stanovených pravidiel. Majetok vo fonde je zverený depozitárovi, ktorý takto získava úplný prehľad o všetkých transakciách s majetkom vo fonde. Depozitár je garantom dodržiavania zákona a práv investorov zo strany správcovskej spoločnosti, je zodpovedný za správne určenie hodnoty majetku vo fonde a z toho vyplývajúceho kurzu podielu.
Samostatné účtovníctvo fondu - O majetku fondu vedie správcovská spoločnosť oddelené účtovníctvo, čo znamená, že záväzky správcovskej spoločnosti nemôžu byť hradené z majetku vo fonde. Náklady fondu sú vymedzené zákonom a majetok vo fonde sa môže použiť iba za účelom investovania v súlade so zákonom. Účtovná závierka podielového fondu, ako aj správcovskej spoločnosti, musí byť overená audítorom.
Moje úspory
Aktuálny stav vašich úspor si viete kedykoľvek skontrolovať v mobilnej aplikácii Tatra banka, v Internet bankinguTB, telefonicky vďaka službe DIALOG Live. Okrem toho vám pravidelne pošleme výpis emailom, alebo na vami preferovanú adresu.
Dôchodkové sporenie SDS - 2. pilier
Výhodnosť 2. piliera závisí od zhodnotenia peňazí vo fonde a od dĺžky obdobia, počas ktorého si budete sporiť. Výšku dôchodkov nie je možné presne vypočítať, pretože nikto nevie, akú sumu dosiahnu štátne dôchodky o 20-30 rokov. A preto neexistuje ani presný údaj o tom, koľko rokov treba sporiť, aby výsledný dôchodok bol určite vyšší.
Odhady a prognózy hovoria, že ak sporíme 20 rokov a viac, výsledný dôchodok by mal byť vyšší. Podľa zákona je možné do 2. piliera vstúpiť len do veku 40 rokov. Každý sporiteľ tak má možnosť sporiť si 25 a viac rokov.
2. pilier má ďalšie dve veľké výhody. Prvou výhodou je, že na váš dôchodkový účet v 2. pilieri sa presúva časť dôchodkových odvodov, ktoré vy a váš zamestnávateľ platíte tak či tak, čo znamená, že na sporenie nemusíte použiť vlastné finančné prostriedky. Druhou výhodou je možnosť dedenia. Peniaze na dôchodkovom účte sú vašim majetkom a všetky nasporené peniaze môžu dediť vaši blízki. V čase, keď sa budete blížiť dôchodkovému veku, môžete mať nasporených niekoľko desiatok tisíc EUR. V 1. pilieri možnosť dedenia nie je, tam všetky peniaze ostanú štátu.
Cieľom sporenia v 2.pilieri je nasporiť si čo najvyššiu sumu. Treba preto sporiť čo najdlhšiu dobu vo fondoch, ktoré prinesú potrebné zhodnotenie. Takýmito fondami sú negarantované fondy, v prípade Allianz SDSS je to negarantovaný indexový fond PROGRES. Odporúčame preto zvoliť si fond PROGRES. Ochrana úspor je zabezpečená – od veku 50 rokov sa úspory budú automaticky postupne presúvať do garantovaného fondu.
Allianz SDSS spravuje dva fondy: GARANT – garantovaný dlhopisový fond a PROGRES – negarantovaný indexový fond. Svoje peniaze môžete aj ľubovoľným pomerom rozdeliť medzi oba fondy.
Áno, zmenu fondov (rozloženie existujúceho majetku alebo aj rozloženie nových príspevkov) môžete uskutočniť kedykoľvek. Táto zmena je bezplatná.
Na váš dôchodkový účet sa viete prihlásiť prostredníctvom klientskeho webového portálu. Prístupové údaje vám pošle dôchodková spoločnosť. Na klientskom portáli vidíte nielen stav svojho dôchodkového účtu, ale môžete zadávať aj pokyny na zmenu fondov. Raz ročne dostanete informáciu o stave vášho sporenia aj písomne.
Nakoľko peniaze na dôchodkovom účte sú určené na financovanie vášho dôchodku, nie je možné vybrať ich predčasne. Môžete nimi disponovať až po dovŕšení dôchodkového veku.
O dôchodok z 2. piliera môžete požiadať po dosiahnutí dôchodkového veku. Ak splníte zákonné kritériá, môžete požiadať o vyplatenie celej sumy, alebo jej časti aj v hotovosti.
Do 2. piliera môže vstúpiť každý, kto ešte nedovŕšil vek 40 rokov a je evidovaný v Sociálnej poisťovni, čiže už bol zamestnaný a platil odvody. Vstúpiť môžu:
- zamestnanci,
- živnostníci,
- cudzinci, ktorí pracujú na Slovensku,
- ženy na materskej alebo rodičovskej dovolenke,
- osoby poberajúce invalidný dôchodok.
Zákon výstup z 2. piliera v štandardnom režime neumožňuje. V minulosti bol 2. pilier niekoľkokrát „otvorený“ a vstúpiť aj vystúpiť mohli tí ľudia, ktorým to zákon v štandardnom režime neumožňoval.
Predvolená investičná stratégia je investičná stratégia – pomer fondov, do ktorých sporiteľ sporí. Je nastavená tak aby sporiteľ mal možnosť počas čo najdlhšieho obdobia získavať čo najvyššie výnosy a keď sa bude blížiť dôchodkový vek, aby ochránil svoju nasporenú sumu. To znamená, že do veku 50 rokov sa sporí do indexového fondu (PROGRES) a od veku 50 rokov sa postupne majetok presúva do garantovaného fondu (GARANT) tempom 4 % ročne. Túto stratégiu – alebo sporenie 100 % vo fonde PROGRES odporúča nielen štát, ale aj Allianz SDSS a aj Tatra banka.
Predvolená investičná stratégia bude ponúknutá pri uzatvorení zmluvy každému novému sporiteľovi. Existujúci sporiteľ si ju môže zvoliť aj sám. Taktiež niektorých klientov, ktorí dlhoročne nesporia v optimálnych fondoch, bude štát automaticky presúvať do Predvolenej investičnej stratégie, o čom boli títo klienti informovaní vo výročných výpisoch zasielaných ich dôchodkovu spoločnosťou.
Dôchodkové sporenie DDS - 3. pilier
Vďaka službe lepší dôchodok prinášame klientom DDS Tatra banky ucelenú informáciu o ich predpokladanej nasporenej sume v treťom pilieri k veku odchodu do dôchodku a odhad doplnkového dôchodku vyplácaného na mesačnej báze počas 10 rokov. Odhad budúceho dôchodku sa počíta na základe priemeru posledných 12 príspevkov a aktuálne nasporenej sumy.
Môžete si tak sledovať aktuálny vývoj svojho sporenia a naň nadväzujúci odhad doplnkového dôchodku. Vďaka dôchodkovej kalkulačke si dokážete priamo v aplikácii jednoducho nastaviť sporenie tak, aby ste si zachovali životný štandard aj na dôchodku a nemuseli sa spoliehať len na štátny dôchodok.
Ak si začnete sporiť v priemernej výške vo svojich 30 rokoch, máte reálnu šancu nasporiť si na slušný doplnkový dôchodok. Ak za rovnakých podmienok odložíte sporenie o 10 rokov, váš dôchodok z III. piliera sa zníži o približne polovicu.
Každým odložením svojho sporenia o rok si znížite svoju celkovú nasporenú sumu v priemere o 7 %. Čím skôr začnete myslieť na svoj dôchodok, tým bude vyšší.
Cieľom Comfort lifeTB je dosahovať dlhodobý rast hodnoty vašich úspor spôsobom, ktorý je optimálny vzhľadom na váš vek. Vhodne zvolený fond Comfort lifeTB spravuje vaše úspory tak, že na začiatku sporenia investuje s dôrazom na výnosy a postupne bude zhodnotené úspory presúvať do konzervatívnejších aktív, aby ich čo najlepšie ochránila pred negatívnym vplyvom finančných trhov. Tým vám poskytne absolútne pohodlie, keďže už nemusíte myslieť na to, aby ste prispôsobovali nastavenie dôchodkového sporenia svojmu aktuálnemu veku.
Doplnkový dôchodkový fond je možné zmeniť kedykoľvek bez poplatku a bez toho, aby sa vám zmenil dávkový plán. Aký fond je pre vás vhodný, zistíte v ponuke fondov.
Každý rok si môžete znížiť základ dane o zaplatené vlastné príspevky až do výšky 180 EUR, a tak vďaka daňovej úľave ušetriť 34,20 EUR.
Príklad: Ak máte 36 rokov a sporíte si aspoň 15 EUR mesačne, počas celého obdobia sporenia môžete ušetriť až 889 EUR.
Na daňovú úľavu máte nárok, ak vaša účastnícka zmluva spĺňa podmienky podľa § 11 ods 12 písm. a) zákona o dani z príjmov a zároveň nemáte aj inú účastnícku zmluvu s inými podmienkami vyplácania dávok.
Ak váš zamestnávateľ má s DDS TB uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu, môže vám pravidelne mesačne určitou čiastkou prispievať na váš osobný účet v DDS TB.
Ak váš zamestnávateľ má uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s inou spoločnosťou, ale nemá uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s DDS TB, je povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s DDS TB, a to do 30 dní odo dňa, v ktorom ste vášmu zamestnávateľovi predložili uzatvorenú účastnícku zmluvu s DDS TB.
Samozrejme, ak váš zamestnávateľ nemá podpísanú žiadnu zamestnávateľskú zmluvu, môžete si na DDS prispievať sami.
V prípade, ak vykonávate tzv. rizikové práce, zamestnávateľ je povinný platiť príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie vo výške najmenej 2 % z vášho vymeriavacieho základu.
Áno, doplnkové dôchodkové sporenie môžete prerušiť kedykoľvek.
Áno, kedykoľvek v priebehu sporenia je možné príspevok znížiť alebo zvýšiť, a to aj bez písomného oznámenia. Takisto môžete kedykoľvek urobiť mimoriadny vklad, najjednoduchšie cez Internet banking alebo mobilnú aplikáciu Tatra banky.
Medzi doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami je možné prestúpiť – stačí uzavrieť novú účastnícku zmluvu v novej DDS a s ňou požiadať o prestup v pôvodnej DDS.
Nárok na doplnkový starobný dôchodok vám vzniká, ak:
- vám bol priznaný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne,
- vám bol priznaný predčasný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne alebo
- ste dovŕšili vek potrebný na nárok na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne platný v príslušnom kalendárnom roku.
Ak ste uzatvorili svoju zmluvu pred 1.1.2014 a nepristúpili ste dodatkom na podmienky výplaty dávok účinné od 1.1.2014, nárok na doplnkový starobný dôchodok upravuje váš dávkový plán, ktorý je súčasťou vašej účastníckej zmluvy.
Zmluvu nie je možné zrušiť dohodou alebo výpoveďou.
Účastnícka zmluva môže zaniknúť len:
- vyplatením poslednej splátky doplnkového dôchodku,
- vyplatením jednorazového vyrovnania,
- prevodom prostriedkov účastníka do poisťovne, ak účastník požiada o vyplácanie doživotného doplnkového dôchodku,
- na základe rozhodnutia súdu,
- v deň prestupu účastníka z DDS TB do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
- odstúpením od účastníckej zmluvy uzatvorenej na diaľku podľa osobitného predpisu,
- uplynutím obdobia dvoch rokov odo dňa jej uzatvorenia, počas ktorého nebol v prospech účastníckej zmluvy zaplatený žiadny príspevok,
- uplynutím obdobia dvoch rokov, počas ktorého hodnota osobného účtu bola nulová.
Cestovné poistenie
V prípade poistnej udalosti je potrebné bezodkladne kontaktovať UNIQA ASSISTANCE (24 hodín denne) na tel. čísle +421 232 666 666. Asistenčná služba vám následne poskytne všetky potrebné informácie.
Poistenie batožiny sa vzťahuje na cestovnú batožinu a veci osobnej potreby obvyklé pre daný účel cesty, ktoré sú vo vlastníctve poistenej osoby.
Začiatok cestovného poistenia je uvedený v poistnej zmluve a je najskôr šesť hodín od vygenerovania zmluvnej dokumentácie a jej akceptovaní/podpísaní.
Jedno vycestovanie môže trvať maximálne 90 dní.
Cestovné poistenie sa vzťahuje na neobmedzený počet zahraničných ciest začínajúcich a končiacich v Slovenskej republike. Môže ísť o turistické cesty, študijné cesty a pracovné cesty nemanuálneho (administratívneho alebo manažérskeho) charakteru. Jedno vycestovanie môže trvať maximálne 90 dní.
Číslo poistnej zmluvy nie je nevyhnutné. V prípade poistnej udalosti uveďte:
a) vaše meno, priezvisko a rodné číslo, prípadne aj meno, priezvisko a rodné číslo spolupoistenej osoby, ktorej vznikla škodová udalosť
b) štát, mesto, telefónne číslo miesta, na ktorom vás môže asistenčná služba kontaktovať
c) dôvod, pre ktorý kontaktujete asistenčnú službu
Detail produktu ako aj číslo poistnej zmluvy nájdete v mobilnej aplikácii v záložke „Poistné produkty“.
Poistenie je možné vypovedať písomnou výpoveďou ku koncu poistného obdobia. Výpoveď je potrebné podať v lehote minimálne 6 týždňov pred uplynutím aktuálne prebiehajúceho poistného obdobia.
Nasledujúce bežné oddychové športové aktivity a športy vykonávané na rekreačnej úrovni: aerobik, airsoft, vodný aerobik, bedminton, baseball, basketbal, beh, beh na lyžiach po vyznačených trasách, boccia, bowling, bridge, korčuľovanie na ľade, bumerang, bungee beh, bungee trampolína, curling, cyklistika, cykloturistika, dragboat – dračie lode, fitnes a bodybuilding, floorbal, footbag, futbal, frisbee, goalball, golf, hádzaná, horský bicykel (okrem zjazdu), cheerleaders (roztlieskávačky), in-line korčuľovanie, jazda na koni, jazda na slonovi alebo ťave, jazda na vodnom banáne, jazda na vodnom šliapadle, joga, kajak alebo kanoe stupňa náročnosti WW1 a WW2, kartové a iné stolné spoločenské hry, kickbox – aerobik, cyklistická štafeta, korfbal, kriket, biliard, guľôčky, kulturistika, kolky, let balónom (okrem člena obsluhy balóna), lyžovanie po vyznačených trasách, new age kurling, nízke lanové prekážky (do 1,5 m), mini trampolína, moderná gymnastika, nohejbal, orientačný beh (vrátane rádiového), paddleboarding, petang, plávanie, plážový volejbal, potápanie s použitím dýchacieho prístroja do miest s hĺbkou do 10 metrov s inštruktorom alebo bez inštruktora za predpokladu, že je poistená osoba držiteľom potrebného certifikátu (oprávnenia) vykonávať danú aktivitu, rafting stupňa náročnosti WW1 a WW2, rybárčenie z brehu, segway, showdown, snowboarding po vyznačených trasách vrátane snowparku, softbal, spinning, športové modelárstvo, squash, stolný futbal, stolný hokej, stolný tenis, streetball, synchronizované plávanie, šachy, šerm (klasický), šípky, šnorchlovanie, spoločenský tanec, tenis, tchaj-či, tchoukball, veslovanie, vodné lyžovanie, vodné pólo, volejbal, wakeboard, turistika alebo treking na vyznačených cestách v nenáročnom teréne so stupňom náročnosti max. 2UIAA a na vyznačených cestách bez použitia horolezeckých pomôcok a/alebo pohyb a pobyt v nadm. výške do 3 500 m n.m., via ferrata stupňa náročnosti A, žonglovanie (diabolo, fireshow, juggling, yoyo) a ďalšie športy obdobnej rizikovosti. O nebezpečnosti športov a aktivít rozhoduje poistiteľ. Vykonávanie bežných športov na rekreačnej úrovni je poistené týmto cestovným poistením bez navýšenia základných sadzieb poistného.
Ak vykonávate rizikové športy, ktoré nie sú uvedené medzi vypísanými bežnými športmi, tak odporúčame k základnému cestovnému poisteniu si dojednať pripoistenie rizikových športov.
Potvrdenie si môžete vygenerovať kedykoľvek z mobilnej aplikácie – v záložke Poistné produkty v detaile cestovného poistenia.
Áno, cestovné poistenie pre klientov Tatra banky zahŕňa aj krytie zodpovednosti za škodu na zdraví aj majetku spôsobené 3. strane. Navyše cestovné poistenie platí aj pre spolucestujúcich rodinných príslušníkov: manžel/ka, druh/družka, deti do 18 rokov.
Potvrdenie si môžete vygenerovať kedykoľvek z mobilnej aplikácie – v záložke Poistné produkty v detaile cestovného poistenia.
Akúkoľvek poistnú udalosť nahláste čím skôr, najneskôr nasledujúci pracovný deň.
Prečítajte si viac informácií k nahláseniu poistnej/škodovej udalosti.
Poistenie majetku
Aktualizácia/úprava poistných súm podľa zmeny indexu cien stavebných prác a materiálov a zmeny indexu spotrebiteľských cien zverejňovaných Štatistickým úradom SR.
K podpoisteniu dochádza, ak je v čase poistnej udalosti poistná suma predmetu poistenia nižšia ako jeho poistná hodnota. V prípade, ak klient správne uvedie rozlohu poisťovanej nehnuteľnosti, na základe ktorej stanovíme výšku poistnej sumy, poisťovňa garantuje, že pri súčasne zvolenej indexácii poistenia nebude dochádzať k podpoisteniu.
Poistenie si môžete uzatvoriť online, prostredníctvom kontaktného centra DIALOG Live alebo v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky.
Áno, poistenie si môžete uzatvoriť pre ľubovoľnú nehnuteľnosť.
V prípade, ak je predmetom zabezpečenia byt alebo rodinný dom, je potrebné uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti (neplatí v prípade pozemkov). V oblasti poistenia nehnuteľnosti vám komplexné poradenstvo poskytnú v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky.
Akúkoľvek poistnú udalosť nahláste čím skôr, najneskôr nasledujúci pracovný deň.
Prečítajte si viac informácií k nahláseniu poistnej/škodovej udalosti.
O zmeny na poistnej zmluve je možné požiadať:
- v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky
- v ktorejkoľvek pobočke poisťovne UNIQA
- elektronicky cez e-podateľňu na webstránke UNIQA
https://www.tatrabanka.sk/sk/pomoc-podpora/casto-kladene-otazky/sporenie-investovanie-poistenie/