Úver so založením nehnuteľnosti
Plánujete kúpu nového bývania, rekonštrukciu alebo dokonca investíciu do nehnuteľnosti? Ak nemáte svoje vlastné finančné prostriedky, úveru so založením nehnuteľnosti sa zrejme nevyhnete.
Vďaka založeniu nehnuteľnosti získate úver s nižšou úrokovou sadzbou a dlhšou dobou splácania. Na druhú stranu, úver so založením nehnuteľnosti má svoje špecifiká a nemusí byť ideálnym riešením pre každého záujemcu o financovanie.
Preto skôr, ako sa vyberiete do pobočky banky a podáte žiadosť o úver so založením nehnuteľnosti, prečítajte si niekoľko praktických rád.
V článku sa dozviete:
Na výber máte viac úverov so založením nehnuteľnosti
Úverov so založením nehnuteľnosti je viacero. Napríklad v Tatra banke nájdete hneď tri rôzne finančné produkty, ktoré vám vďaka založeniu bytu alebo domu poskytnú dostatok financií na splnenie vašich snov.
Hypotekárny úver
Najčastejšie využívaným úverom so založením nehnuteľnosti je hypotéka. Použiť ju môžete na kúpu nehnuteľnosti, financovanie výstavby (novostavby, prístavby či vstavby) alebo rekonštrukciu či modernizáciu existujúcej nehnuteľnosti.
Získať ju môžete aj na kúpu podielu nehnuteľnosti, napríklad ak sa potrebujete vyrovnať s rodinou v prípade dedenia.
Štandardne banky poskytujú hypotekárne úvery do výšky 90 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a s maximálnou dobou splatnosti 30 rokov.
Americká hypotéka
Na Slovensku je zatiaľ americká hypotéka menej známy typ úveru so založením nehnuteľnosti.
Jej veľkou výhodou je, že ide o bezúčelový úver. Ak teda založíte nehnuteľnosť, získané peniaze môžete využiť na čokoľvek – pri čerpaní úveru od vás banka nebude žiadať žiadne doklady preukazujúce účel použitia financií.
Najčastejšie sa americká hypotéka používa na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí, rekreačnej nehnuteľnosti (napríklad chaty alebo záhradného domčeka), motorového vozidla či drahšieho vybavenia domácnosti.
Vďaka tomuto typu úveru môžete získať financie až do 80 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Pritom ide stále o úver s relatívne nízkou úrokovou sadzbou a dostatočne dlhou dobou splácania.
Refinančná hypotéka
Ďalším obľúbeným produktom je refinančná hypotéka, vďaka ktorej si môžete preniesť hypotéku z inej banky do Tatra banky a získať tak financovanie s výhodnejšími podmienkami.
Hlavnými benefitmi refinančnej hypotéky sú možnosť zníženia mesačnej splátky či získanie dodatočných finančných prostriedkov.
Refinančnú hypotéku môžete využiť aj na konsolidáciu viacerých úverov, podmienkou však je, že aspoň jeden z refinancovaných úverov musí byť hypotekárny úver.
Tip: Vypočítajte si svoju mesačnú splátku
Zadajte svoju predstavu a vypočítajte si mesačnú splátku hypotéky za pár sekúnd s našou hypokalkulačkou.
Založiť je možné len niektoré nehnuteľnosti
Ešte predtým, ako vôbec začnete uvažovať o úvere so založením nehnuteľnosti, overte si, či môžete vašu nehnuteľnosť založiť.
Aby bola nehnuteľnosť vhodná na založenie, mala by určite spĺňať tieto základné podmienky:
- byť na území Slovenskej republiky;
- byť zapísaná v katastri nehnuteľností a mať vystavený list vlastníctva;
- mať jasný právny status bez právnych sporov;
- mať vybudovanú prístupovú cestu;
- byť založená v celom rozsahu, aby bolo zabezpečenie úveru celistvé aj z právneho pohľadu a komfortu užívania;
- byť výhradne vo vlastníctve fyzickej osoby, nie právnickej.
Založiť je možné aj dve nehnuteľnosti, vďaka tomu môžete získať vyššiu pôžičku. V tomto prípade ale platí, že obe nehnuteľnosti musia spĺňať všetky podmienky stanovené bankou. Pokiaľ chcete založiť nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci.
V prípade potreby dokonca môžete založiť rozostavaný dom. Aj v tomto prípade ale bude banka starostlivo posudzovať právny status a ďalšie vlastnosti domu. Ak napríklad staviate dom, ktorý ešte nie je zapísaný v katastri nehnuteľností, môže to byť problém.
Aké nehnuteľnosti môžete založiť?
- Rodinný dom
- Byt v bytovom dome v osobnom vlastníctve
- Stavebný pozemok
- Apartmán či rekreačnú stavbu určenú na bývanie (situovanú v rezidenčnej lokalite, nie rekreačnej)
Aké nehnuteľnosti nemôžete založiť?
- Družstevný byt
- Bytový dom
- Komerčný objekt
- Poľnohospodársku pôdu
- Nehnuteľnosti s nevyrovnanými vlastníckymi vzťahmi
- Apartmány na krátkodobý prenájom
- Pozemky so stavebnou uzáverou
- Nehnuteľnosti bez zabezpečeného prístupu
- Nehnuteľnosti v nevyhovujúcom technickom stave
Pokiaľ chcete založiť nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci.
Čo ovplyvňuje výšku úveru so založením nehnuteľnosti
V prípade žiadosti o hypotéku posudzuje banka nielen to, či je nehnuteľnosť možné založiť, ale aj množstvo ďalších faktorov. Od nich sa následne odvíja celková výška úveru so založením nehnuteľnosti.
- Hodnota nehnuteľnosti: Čím vyššou čiastkou je ohodnotená nehnuteľnosť, ktorá slúži ako zabezpečenie úveru, tým vyšší úver môžete získať.
- Stav nehnuteľnosti: Trhovú hodnotu nehnuteľnosti, teda aj výšku úveru, ovplyvňuje tiež technický stav nehnuteľnosti a to, ako je udržiavaná.
- Lokalita nehnuteľnosti: Ak sa nehnuteľnosť, ktorá slúži ako zabezpečenie úveru, nachádza v atraktívnej lokalite, môže byť úver vyšší.
- Finančná situácia a príjem žiadateľa: Dôležitá je aj bonita, teda príjmy a výdavky žiadateľa o úver so založením nehnuteľnosti.
- Úrokové sadzby pri rôznych dĺžkach fixácie: Výšku úveru a mesačné splátky ovplyvňujú aj aktuálne úrokové sadzby na trhu s hypotékami.
- Podmienky centrálnej banky: Národná banka Slovenska (NBS) má vplyv na výšku úverov so založením nehnuteľnosti prostredníctvom rôznych regulácií a nariadení.
- Typ úveru: Strop LTV (pomer medzi výškou sumy poskytovanej hypotéky a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti) sa líši v závislosti od zvoleného typu úveru so založením nehnuteľnosti.
- Vlastníctvo nehnuteľnosti: Výšku úveru so založením nehnuteľnosti môže ovplyvniť aj to, či založenú nehnuteľnosť vlastníte, alebo nie.
Ako o úver so založením nehnuteľnosti požiadať?
Celý proces podania žiadosti o hypotéku je dlhší, ako keby ste žiadali o bezúčelový spotrebný úver. Preto sa pripravte na to, že banku budete musieť navštíviť aj osobne, a to aj viackrát.
Pokiaľ si chcete ušetriť prácu, najprv sa o podmienkach a výške hypotéky informujte telefonicky alebo online. Ideálne si vyžiadajte ponuky z viacerých bánk, vďaka tomu budete mať prehľad o možnostiach na bankovom trhu, výške úrokových sadzieb a podmienkach v jednotlivých inštitúciách.
Tip pre vás:
Pokiaľ sa chcete o výške úveru informovať z pohodlia domu, v Tatra banke viete prvú konzultáciu uskutočniť online cez kontaktné centrum DIALOG Live.
Zistíte, aké sú vaše možnosti a či si vôbec úver so založením nehnuteľnosti môžete dovoliť. Taktiež získate nezáväznú ponuku platnú 30 dní.
Samotnú žiadosť o úver už podáte u hypotekárneho bankára v pobočke banky.
Aké dokumenty sú k žiadosti o úver potrebné?
K žiadosti o úver so založením nehnuteľnosti budete potrebovať viacero dokumentov.
Napríklad Tatra banka požaduje tieto doklady:
- doklady totožnosti všetkých žiadateľov (napríklad občiansky preukaz);
- doklady o príjme žiadateľov (napríklad v prípade príjmu z podnikania alebo príjmu zo zahraničia);
- doklady na účel úveru (napríklad kúpnu zmluvu nehnuteľnosti, stavebné povolenie či položkový rozpočet výstavby, v prípade americkej hypotéky ich potrebovať nebudete);
- doklady k založenej nehnuteľnosti (dôležitý je predovšetkým 1 originál znaleckého posudku, ktorý nesmie byť starší ako 1 rok, v prípade refinančného úveru akceptuje Tatra banka aj starší posudok, ale nie starší ako 7 rokov).
Znalca vybavíme za vás
Ak zakladáte byt, môžete požiadať o zabezpečenie znaleckého ohodnotenia priamo Tatra banku. A to v prípade, že nejde o financovanú nehnuteľnosť pri úvere s účelom nadobudnutie.
Ak je zakladanou nehnuteľnosťou dom alebo stavebný pozemok, je potrebné požiadať o vypracovanie znaleckého posudku priamo znalca v odbore stavebníctva.
Ako začať čerpať úver so založením nehnuteľnosti?
Pre načerpanie hypotéky je potrebný podpis zmluvnej dokumentácie, návšteva katastra a poistenie zakladanej nehnuteľnosti.
- Hypotekárnu zmluvu podpíšete v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky (bez poplatku), prípadne pred notárom či na matrike (s poplatkom).
- Na katastrálny odbor príslušného okresného úradu odnesiete všetky potrebné doklady (2x návrh na vklad záložného práva, 2x zmluvu o záložnom práve, kópiu plnej moci za banku a ďalšie doklady uvedené ako príloha k zmluve o záložnom práve) a zaplatíte poplatok za návrh na vklad.
- Následne prinesiete do banky jeden originál návrhu na vklad záložného práva, ktorý už musí byť potvrdený katastrom.
- Zaistíte si poistenie zakladanej nehnuteľnosti, ktoré je pri hypotéke povinné, a prinesiete do banky poisťovňou potvrdené tlačivo Potvrdenie prijatia oznámenia o vzniku záložného práva. Pokiaľ si ale chcete ušetriť prácu, poistenie nehnuteľnosti vám môže sprostredkovať aj Tatra banka.
- Keď splníte aj všetky ostatné individuálne podmienky čerpania úveru uvedené v úverovej zmluve, požiadate banku o čerpanie úveru.
Celý proces schvaľovania úveru so založením nehnuteľnosti si môžete prečítať aj v našom Sprievodcovi hypotékou.
Výhody a nevýhody úveru so založením nehnuteľnosti
Príprava dokumentov k žiadosti o úver so založením nehnuteľnosti a k jeho čerpaniu vás bude stáť trochu vášho času, ale určite sa oplatí. Má množstvo výhod, ktoré by vám klasický spotrebný úver nedokázal poskytnúť:
- nižšie úrokové sadzby, teda nižšie náklady na pôžičku ako v prípade spotrebného bezúčelového úveru;
- možnosť požičať si vyššiu sumu, ktorou zafinancujete kúpu domu či bytu;
- dlhšiu dobu splatnosti, čo znamená nižšie splátky.
Vziať si hypotéku je však zásadným rozhodnutím, preto by ste mali brať na vedomie aj nevýhody, ktoré sa s ňou spájajú:
- dlhší schvaľovací proces;
- ide o záväzok na viacero rokov (maximálna doba splatnosti je 30 rokov);
- ručenie nehnuteľnosťou.
Naše odporúčania
Na záver sme pre vás pripravili niekoľko praktických rád, vďaka ktorým bude celý proces žiadosti o úver so založením nehnuteľnosti výrazne jednoduchší. Zároveň sa vyhnete problémom pri následnom splácaní hypotéky.
- Vždy si overte, či všetci zúčastnení (napríklad rodičia, ktorí zakladajú svoju nehnuteľnosť v prospech detí) plne chápu riziká ručenia nehnuteľnosťou.
- Zaujímajte sa o podmienky odchodu z banky v prípade refinancovania úveru.
- Pred termínom splátky zabezpečte na svojom účte dostatok finančných prostriedkov.
- Nepodceňujte poistenie schopnosti splácať hypotekárny úver, ktoré vás ochráni v prípade dlhodobého výpadku príjmov, straty zamestnania či práceneschopnosti.
Mohlo by vás zaujímať:
Hypotéka na stavbu domu krok za krokom
Poradíme vám, ako získate hypotéku na stavbu domu.
Možnosti financovania kúpy nehnuteľnosti
Zistite, kde a ako získať financie potrebné na kúpu vlastného bytu alebo domu.
Kúpiť dom alebo byt? Aké sú ich výhody a nevýhody
Nad touto otázkou si láme hlavu veľa mladých párov, preto sme pre vás zhrnuli konkrétne tipy, rady aj výpočty.
Váš názor nás zaujíma
Pomôžte nám robiť Životné momenty ešte kvalitnejšie
https://www.tatrabanka.sk/sk/personal/zivotne-momenty/uver-zalozenie-nehnutelnosti/