Poberanie doplnkového dôchodku
Poberateľská fáza je obdobie, počas ktorého začínate čerpať finančné prostriedky, ktoré ste si nasporili počas svojho pracovného života.
Ako to funguje?
- Začiatok poberateľskej fázy: Poberateľská fáza začína v momente, keď dosiahnete dôchodkový vek, alebo splníte výplatné podmienky vašej účastníckej zmluvy, a zároveň požiadate o výplatu dávky.
- Výplata dôchodku: Obdobie, počas ktorého vám budú pravidelne vyplácané dôchodkové dávky. Minimálna doba výplaty je určená výplatnými podmienkami vašej účastníckej zmluvy (spravidla 3 alebo 5 rokov).
- Spôsob výplaty: Dávka sa vypláca bezhotovostne na bežný účet klienta. Dávku je možné vyplatiť aj na účet vedený v zahraničnej banke.
Vedeli ste, že...
keď požiadate o výplatu dávky, môžete si uzatvoriť novú účastnícku zmluvu. Ak ste stále zamestnaný, môžete využívať príspevok zamestnávateľa, alebo sami pokračovať v sporení.
Čo je dobré vedieť
- Žiadosť o výplatu dávky: Ak vám vznikol nárok na výplatu podľa podmienok vyplácania dávok vašej účastníckej zmluvy, môžete požiadať o výplatu osobne v pobočke Tatra banky. Vaša nasporená suma sa následne prevedie do výplatného fondu, z ktorého vám budú vyplácané mesačné dávky.
- Dávky, o ktoré môžete požiadať: Sporitelia, ktorí uzavreli účastnícku zmluvu od 1.1.2014, nemajú dávkový plán, a z doplnkového dôchodkového sporenia sa im môže vyplácať: doplnkový starobný dôchodok, doplnkový výsluhový dôchodok (pre pracujúcich v rizikových zamestnaniach), jednorazové vyrovnanie (v prípade invalidity, alebo v prípade vyplatenia dedičom/oprávneným osobám), predčasný výber (len vlastných príspevkov raz za 10 rokov, nejde o predčasný dôchodok). Sporitelia, ktorí uzavreli účastnícku zmluvu pred 1.1.2014, majú dávky, ktoré môžu čerpať, uvedené v ich dávkových plánoch.
- Doplnková dôchodková jednotka (DDJ): Vaša nasporená suma sa prepočíta na doplnkové dôchodkové jednotky. Počet DDJ vyplácaných mesačne sa nemení. Čo sa však môže meniť, je hodnota DDJ vo výplatnom fonde. To znamená, že výška vašej mesačnej dávky môže kolísať podľa aktuálnej hodnoty DDJ.
- Nemennosť doby výplaty: Je dôležité si uvedomiť, že zvolená doba výplaty sa už následne nedá meniť. Ak si zvolíte krátku dobu výplaty, budete dostávať pomerne viac peňazí, ale iba krátke obdobie. Naopak, ak si zvolíte dlhšiu dobu výplaty, mesačne vám príde síce menšia čiastka, ale bude vám chodiť dlhšie.
- Finančné pokrytie dôchodku: Na dôchodku sa v priemere dožívame okolo 20 rokov, a je ideálne finančne pokryť čo najdlhšiu časť tohto obdobia Preto si dôsledne zvážte, akú dobu výplaty si zvolíte. Pomôcť vám v tom môže Kalkulačka života na dôchodku.
- Nemožnosť posielania ďalších príspevkov: Akonáhle prejdete do výplatnej fázy, na vašu účastnícku zmluvu už nebude možné posielať príspevky. Ak by ste však boli pracujúci dôchodca, ktorému zamestnávateľ prispieva na DDS, oplatí sa vám uzatvoriť novú účastnícku zmluvu. Rovnako tak môžete urobiť, aj keby ste si chceli naďalej prispievať sami.
- Zdanenie dávok: Dávky doplnkového dôchodkového sporenia sú zdaňované podľa zákona o dani z príjmov, zdaňujú sa výnosy zrážkovou daňou, ktorú odvádza doplnková dôchodková spoločnosť. Poberateľovi sa pripíše na účet dávka očistená od dane.
Ako požiadať o výplatu doplnkového dôchodku?
Návšteva pobočky
O výplatu dávky môžete požiadať v ktorejkoľvek pobočke Tatra banky. Pre vaše pohodlie sme pripravili možnosť dohodnúť si stretnutie v konkrétnej pobočke podľa vášho výberu.
Podanie žiadosti
K žiadosti o výplatu dávky budete potrebovať občiansky preukaz, číslo účtu v banke alebo pobočke zahraničnej banky a prílohy, ak sú nevyhnutné na posúdenie splnenia podmienok vyplácania dávok. Naši pobočkoví pracovníci vám vysvetlia, na akú dávku máte nárok.
Výplata dávky
Zákonná lehota pre výplatu dávky je do 60 dní od doručenia úplnej žiadosti. Ak žiadosť nie je úplná, spoločnosť písomne vyzve klienta, aby najneskôr do 30 dní doplnil chýbajúce údaje alebo doklady.
Najčastejšie otázky poberateľov
Výplatný fond je určený zo zákona na výplatu doplnkových dôchodkov. Hlavnú časť majetku vo fonde tvoria najmä peňažné prostriedky na bežných účtoch a vkladových účtoch v bankách, aby boli peniaze dostupné na výplaty dávok.
V tomto prípade vám bude zostatok vyplatený jednorazovo. Je potrebné prísť do pobočky Tatra banky a požiadať o výplatu. Prineste si so sebou občiansky preukaz a uznesenie o dedičstve.
Vaša nasporená suma, ktorá sa presunie z príspevkového do výplatného fondu sa prepočíta na doplnkové dôchodkové jednotky (DDJ). Počet DDJ vyplácaných mesačne sa nemení. Čo sa však môže meniť, je hodnota DDJ vo výplatnom fonde. V tomto fonde, aj keď je prioritne určený na výplatu dávok, sú v menšej miere peniaze aj investované z dôvodu ochrany pred infláciou. Príkladom sú štátne dlhopisy, ktorých hodnota sa mení a to ovplyvňuje hodnotu DDJ. To znamená, že výška vašej mesačnej dávky môže kolísať podľa aktuálnej hodnoty DDJ.
Dávky sú vyplácané medzi 17. a 21. dňom v mesiaci, poberateľ si tento deň nevyberá.
Zostávajúce peniaze budú jednorazovo vyplatené oprávneným osobám, ktoré ste si určili, alebo vašim dedičom.
Áno, môžete byť poberateľom aj sporiteľom súčasne. Ak vám navyše zamestnávateľ prispieva na dôchodok, bola by škoda tento benefit nevyužiť.
Nie, predčasný výber nesúvisí s predčasným dôchodkom. O predčasný výber môžete požiadať najskôr 10 rokov od podpisu účastníckej zmluvy alebo od posledného predčasného výberu. V rámci predčasného výberu však môžete požiadať o jednorazové vyplatenie iba svojich vlastných príspevkov (všetkých alebo ich časti). Na príspevky od zamestnávateľa sa predčasný výber nevzťahuje.
V mobilnej aplikácii sa v pohyboch v záložke DDS zobrazuje dávka pred zdanením výnosov, zatiaľ čo na bežnom účte je pripísaná už zdanená dávka.
Upozornenie:
S uzatvorením účastníckej zmluvy s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší výnos doplnkového dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou rovnakého výnosu doplnkového dôchodkového fondu v budúcnosti.
Často kladené otázky
Blog a Novinky
Prinášame vám lepší dôchodok už viac ako 20 rokov.
Naša najnovšia kalkulačka vám prezradí, kedy približne pôjdete do dôchodku. To však nie je všetko. Odhadne tiež, ako dlho budete na dôchodku žiť. Viete, na koľko rokov sa potrebujete finančne pripraviť?
Dôchodkové sporenie potrebuje každý z nás. Pomôžte nám o ňom šíriť povedomie a my vás odmeníme knihou.
Aktualizácia kľúčových informácií príspevkových doplnkových dôchodkových fondov.
https://www.tatrabanka.sk/sk/dds/pre-poberatelov/