Nie všetko drahé je správne, varuje horský záchranár
| 29.12.2022 | 5 min. čítania
Čoraz viac nováčikov smeruje priamo z obchodu do voľného terénu. Sociálne siete a značkový výstroj vytvárajú ilúziu bezpečia. Hory však neodpúšťajú žiadnu chybu. O úrazoch, bizarných situáciách na svahoch aj skialpinizme sme sa rozprávali s horským záchranárom Petrom Paľom.
Zimná sezóna je časom, kedy si prídu na svoje lyžiari, snowboardisti aj skialpinisti. Zábava na svahu sa však môže v okamihu zmeniť na bolestivý úraz či dokonca boj o život.
„Častou príčinou úrazu sú pády na bok, kedy lyžiar zle zahraní jednou lyžou, ktorá mu zvrtne nohu, pády vo veľkej rýchlosti, kolízie lyžiarov, zle nastavené viazanie alebo voľné lyžiarky,“ hovorí Peter Paľa, ktorý už 15 rokov smeruje do hôr za záchranou ľudských životov. Svoje poslanie žije v Západných Tatrách, kde pôsobí ako profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby (HZS).
„Najčastejšie zasahujeme pri poraneniach predkolenia, či už ide o podvrtnutie kolena, alebo poranenie v oblasti členka. Časté sú úrazy horných končatín, ako sú zlomeniny prstov, zápästia alebo poranenie ramena, ako aj menšie odreniny v tvárovej časti,“ dodáva.
„Záujem o lyžovanie je pomerne veľký, avšak ako vieme, zjazdoviek, kde sa dá celú zimu lyžovať, postupne ubúda, keďže mnohé sú závislé od umelého zasnežovania. Preto bývajú veľké strediská preplnené a často na hranici svojej kapacity. Najviac práce máme práve cez vianočné sviatky, jarné prázdniny a Veľkú noc,“ približuje situáciu na svahoch.
Zimná sezóna 2021/2022
- 1 946 zásahov
- 20 úmrtí
- 202 ťažkých zranení
- 940 stredne ťažkých zranení
- 613 ľahkých prípadov
- Zo zachraňovaných osôb bolo 1 194 Slovákov, 252 Poliakov, 132 Maďarov a 118 Čechov.
Kuriózne úrazy na svahoch
Horskí záchranári nezažívajú pri svojej práci veľa úsmevných príhod. Samotní pacienti sa zvyknú na sebe smiať, keď sa zrania hneď pri prvej jazde, na konci zjazdovky či na parkovisku. Niektorých "šťastlivcov" ošetria aj viackrát za deň: „Doobeda s nejakým malým úrazom a poobede už voláme aj sanitku. Občas sa tiež stane, že ideme k úrazu, ale lyžiar sa medzičasom zdvihne a odlyžuje preč.“
Ak ide o bolestivú zlomeninu či vykĺbenie ramena, používajú záchranári prípravok na dočasné potlačenie bolesti. „Kolega raz ošetroval pána s vykĺbeným ramenom, ktoré ho veľmi bolelo, a podal mu tento prípravok. Po ukončení transportu a ošetrení sa ho pýtal, ako sa cíti. On si zranenou rukou chytil zdravú, pokýval ňou a povedal, že už ho ani nebolí,“ smeje sa záchranár na jednej z mála vtipných situácií, s ktorou sa stretol počas svojej kariéry.
Lyžiari „pod parou“
Mnohé bizarné situácie vznikajú, keď to lyžiari preženú s alkoholom. „Niektoré sú úsmevné, niektoré nie. Jedného lyžiara sme museli priviazať o skúter, aby nám nevypadol,“ spomína horský záchranár. „Inokedy ma volali k pánovi, ktorý sa od bufetu púšťal dole svahom bez trička, ale keď som tam prišiel, už bol oveľa nižšie. Tak som mu pri jeho „radovánkach“ len robil sprievod. Myslím si, že na druhý deň oľutoval tento svoj úlet,“ vymenúva Peter Paľa kuriózny prípad za prípadom.
Po alkohole mnoho lyžiarov siaha najmä počas sviatkov: „S kolegom sme šli v čase Vianoc na lanovke a vraveli sme si, že tí dvaja na svahu tak čudne sedia s pivom v ruke a niečo plánujú. Už o 10 minút nás volali k úrazu. Išlo o krátke bezvedomie, narazené rebrá a zlomenú kľúčnu kosť. Bol to jeden z tej dvojice. O rok som mal službu okolo Silvestra. Pán mal podvrtnuté koleno. V ošetrovni sme zistili, že to je ten druhý z dvojice a spoločnosť mu robí kamarát, ktorý sa zranil predchádzajúci rok.“
Vedeli ste, že:
Operačné stredisko tiesňového volania HZS prijalo za uplynulú zimnú sezónu až 1 019 volaní. Len za mesiac február ich bolo 335, čo predstavuje takmer 12 volaní na každý deň. Celkovo najviac zásahov priniesol ôsmy týždeň, kedy vrcholili jarné prázdniny.
Keď bolesť nie je veľká, diktujú podmienky
Stáva sa, že zranení lyžiari odmietajú pomoc či majú ambície riadiť záchrannú akciu.
„Pamätám si na jedného pána, ktorý pod hornou stanicou lanovky nabúral do stromu a narazil si nohu v oblasti stehna. Pre silnú bolesť nebol schopný zlyžovať, a tak požiadal o pomoc. Prišli sme k nemu so zvoznými saňami a začali sme ho ošetrovať. Vtedy nastal asi 5-minútový boj, kedy pán odmietal ísť do saní, že je to pre neho ponižujúce. A tak neostalo nič iné, len vytiahnuť sane nazad na hornú stanicu a vrátiť sa k nemu na skútri,“ spomína Peter Paľa.
Aj po rokoch ho stále dokáže prekvapiť tvrdohlavosť niektorých zranených: „Zavolali nás k Poliakovi s poraneným kolenom. Slušne som mu vysvetlil, že k takémuto úrazu mu nemôžem privolať sanitku, pretože môže dôjsť k vážnej nehode a bol by prepych takéto ľahké zranenie odovzdať posádke RZP. Poprosil som ho, aby išiel v sprievode príbuzných vlastným autom na ďalšie vyšetrenie do nemocnice. On však trval na svojom, pretože mal drahú poistku. A tak si zavolal sanitku z Poľska. Keď som prišiel dole o 2 hodiny s ďalším úrazom, ešte stále tam sedel a čakal.“
7 pravidiel pre bezpečný návrat zo svahu
Tak ako na cestách, aj na lyžiarskych tratiach platia určité pravidlá. Peter Paľa odporúča osvojiť si týchto 7 základných návykov:
- Buďte ohľaduplní k ostatným lyžiarom a turistom.
- V lyžiarskom stredisku sa riaďte pokynmi prevádzkovateľa, zamestnancov a záchranárov.
- Pri lyžovaní sledujte dianie okolo vás a pred vami. Dávajte pozor na pohyb a smer lyžiarov, najmä na malé deti.
- Nechajte si rezervu, ak chcete niekoho obehnúť. Predídete tak prípadnej kolízii, ak by lyžiar pred vami náhle zmenil smer.
- Ak vidíte na svahu ratrak, skúter či záchranárov, ktorí majú za sebou zvozné sane, uvoľnite im priestor. Záchranný zjazd sa vykonáva na kraji zjazdovky kolmo nadol, aby nedošlo k prípadnému prevráteniu pri traverzovaní a vyhýbaní sa.
- Vyvarujte sa požívaniu alkoholu.
- Po skončení prevádzky opustite zjazdovú trať.
Horská záchranná služba v mobile
Jedným tlačidlom si privoláte pomoc, zdieľate svoju polohu so záchranármi, máte prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Aplikáciu si môžete stiahnuť cez Google Play a App Store.
Sociálne siete ničia sebareflexiu
Skialpinizmus sa stáva v posledných rokoch veľmi obľúbeným športom. „Oproti predošlým rokom je skialpinistický výstroj cenovo dostupnejší a láka čím ďalej tým viac nováčikov. Mnoho ľudí však vďaka sociálnym sieťam stráca akúsi mieru sebareflexie a zdravého úsudku,“ varuje horský záchranár.
Po nakúpení výstroja nováčikovia smerujú priamo do voľného terénu. „Malo by však platiť, že výstroj má zodpovedať kvalite a schopnostiam lyžiara. Ľahké skialpinistické lyže a lyžiarky sú síce príjemné pri výstupe nahor, avšak vyžadujú dobrého lyžiara. Nie všetko, čo je drahé, je zároveň to správne,“ dopĺňa Paľa.
Stále platí, že „pomaly ďalej zájdeš“. Preto je potrebné najskôr nazbierať skúsenosti v ľahšom teréne a až potom sa vybrať do voľného terénu. Pamätajte si, že žiadny výstroj vám v horách bezpečie nezaručí.
„Lavínový výstroj v zložení lavínová lopata, sonda a hľadací prístroj netreba len vlastniť, ale je potrebné ho vedieť aj správne použiť. Skialpinistickej túre v horskom teréne by mal predchádzať lavínový kurz pod dohľadom odborne spôsobilej osoby,“ uzatvára záchranár.
Sezóna lavín sa začala
V uplynulej zimnej sezóne vzrástol počet lavínových nešťastí. HZS eviduje až 28 strhnutých osôb, z toho tri pád lavíny neprežili. Túto zimu už lavína zobrala život 6 turistom. Nepodceňujete preto riziko a aktuálne informácie si vyhľadajte na ľahko zapamätateľnej stránke www.laviny.sk.
Kto je Peter Paľa
Začínal v roku 2007 ako dobrovoľný záchranár a v roku 2010 sa stal profesionálnym záchranárom Oblastného strediska HZS Západné Tatry.
Od roku 2022 pôsobí ako medzinárodný horský sprievodca UIMLA. Je riaditeľom triatlonových pretekov ORAVAMAN XTRI Solo Point Five a JÁNOŠÍK Slovak Xtreme Triathlon.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/navody/lyzovacka/