Výborný týždeň pre akciové trhy
| 19.08.2024 | 3 min. čítania
Americké akciové trhy zaznamenali svoj najlepší týždeň v tomto roku. Nervózny trh pomohli ukľudniť údaje z americkej ekonomiky o inflácii a silných spotrebiteľoch.
Dva týždne dozadu klesol index Dow Jones Industrial Average o 1 000 bodov a index S&P 500 zaznamenal 5. augusta svoj najhorší deň od roku 2022. Spôsobili to najmä obavy investorov, že americká centrálna banka (FED) začne znižovať úrokové sadzby príliš neskoro a ekonomika skĺzne do recesie.
Odvtedy sa situácia otočila. Investori začali nakupovať, pričom index S&P 500 rástol sedem dní v rade. Za otočkou sú ekonomické správy, ktoré potlačili obavy z recesie.
Za uplynulý týždeň vzrástol S&P 500 o 3,9 %. Nasdaq Composite si pripísal 5,2 % a Dow Jones stúpol o 2,9 %. Všetky tri indexy zaznamenali svoj najlepší týždeň od novembra 2023. S&P 500 je aktuálne 2 % od svojho predošlého historického maxima.
Vývoj akciového indexu S&P 500 za posledný rok
Zdroj: https://www.cnbc.com/quotes/.SPX?qsearchterm=s&p, dňa 16. 08. 2024
Inflácia v USA sa mierne zvoľnila
- Index spotrebiteľských cien (Consumer Price Index – CPI), ktorý je všeobecným ukazovateľom cien tovarov a služieb, sa za mesiac zvýšil o 0,2 % a medziročná miera inflácie dosiahla 2,9 % - najnižšiu úroveň od marca 2021. Inflácia sa tak vyvíjala podľa očakávaní, keďže ekonómovia v prieskume Dow Jones uvádzali hodnoty 0,2 % respektíve 3 %.
- Jadrový CPI, bez započítania potravín a energií, vzrástol o 0,2 % medzimesačne a 3,2 % medziročne, čo taktiež splnilo očakávania. Nárast nákladov na bývanie o 0,4 % bol zodpovedný za 90 % nárastu inflácie. Ceny potravín vzrástli o 0,2 %, zatiaľ čo ceny energií stagnovali.
Dôvera v americkú ekonomiku za obnovuje
Povzbudivé údaje o inflácii do značnej miery zahnali obavy investorov z recesie ešte pred štvrtkovými ekonomickými údajmi a viedli k oživeniu akciových trhov po predošlom prudkom globálnom výpredaji. Vo štvrtok sa nálada na trhu ešte zlepšila, k čomu prispeli dobré údaje o spotrebiteľských výdavkoch a z trhu práce.
- Maloobchodné tržby sa v júli zvýšili o 1 %, čím výrazne prekonali odhad Dow Jones, ktorý predpovedal nárast o 0,3 %. Ide o ich najväčší nárast od januára 2023. Možno aj vďaka klesajúcej inflácii tak americkí spotrebitelia opäť dokázali pozitívne prekvapiť.
- Stabilitu spotrebiteľov odráža aj report najväčšej americkej maloobchodnej spoločnosti Walmart. Tá oznámila silné zisky a tržby za predchádzajúci štvrťrok a zvýšila svoj výhľad, hoci zazneli aj varovné signály ohľadom druhej polovice roku 2024.
- Dobré správy prišli aj z trhu práce keď žiadosti o nové dávky v nezamestnanosti (za týždeň, ktorý sa skončil 10. augusta), dosiahli 227 000, čo je o 7 000 menej ako v predchádzajúcom týždni a menej ako odhadovaných 235 000.
Zatiaľ čo inflácia zostáva nad 2 % cieľom FED, údaje ukazujú pokračujúce uvoľňovanie cenových tlakov. Finančné trhy očakávajú, že FED na svojom najbližšom zasadnutí v septembri zareaguje prvým znížením sadzieb za viac ako štyri roky, hoci silní spotrebitelia by mohli dať FED dôvod na to, aby k znižovaniu pristúpil uvážene.
Čo nás čaká
V aktuálnom týždni dostaneme ďalšie informácie k téme očakávaného septembrového znižovania úrokových sadzieb FED, a to prostredníctvom zverejnia zápisov z júlového zasadnutia jeho Federálneho výboru pre voľný trh (Federal Open Market Committee - FOMC) a zo sympózia centrálnych bankárov a ekonómov v Jackson Hole.
Augustová hodnota indexu nákupných manažérov (Purchasing Managers Index – PMI) bude tiež dôležitým údajom poskytujúcim pohľad na ekonomické podmienky a inflačný vývoj pred očakávaným septembrovým zasadnutím FED.
Okrem informácií z USA budú dôležité aj inflačné čísla z eurozóny, ktoré môžu ovplyvniť potenciálne ďalšie zníženie sadzieb zo strany ECB.
Z pohľadu investora je potrebné byť aktuálne pripravený na vyššie kolísanie akciových trhov. Pre úspech pri investovaní je dôležité dodržiavať základné investičné princípy, ktoré sme sformulovali do našej Investičnej sedmičkyTB. Zachovanie chladnej hlavy v nervóznych obdobiach je pravidlom, ktorým by sa mal riadiť každý investor. Na druhej strane, práve využívanie poklesov je zmysluplnou stratégiou, ako zvýšiť svoj výnos do budúcnosti.
Ak plánujete investovať väčšiu sumu do dynamických aktív, môže mať zmysel zainvestovať teraz menšiu časť (30 % z plánovanej sumy) a zvyšok rozdeliť na 3 časti v trojmesačných rozstupoch. Znížite tak riziko nesprávneho načasovania investície.
Zaujímavú investičnú príležitosť stále predstavujú aj dlhopisy. Aktuálne ponúkajú atraktívny výnos, aký sme nevideli dlhé roky. Spôsob, ako využiť aktuálne vyššie výnosy na dlhopisoch, predstavuje Dlhopisový fondTB.
Mimoriadna ponuka
Opäť prinášame unikátne investičné leto.
Ak zainvestujete do Podielových fondovTB alebo si do nich otvoríte Investičné sporenieTB do 30. 09. 2024, navždy ich budete mať bez vstupných a výstupných poplatkov!
Upozornenie:
Toto je marketingové oznámenie. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si štatút, predajný prospekt a dokument s kľúčovými informáciami podielového fondu, ktoré sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a.s. a na www.tam.sk v slovenskom jazyku. S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/investicny-komentar/vyborny-tyzden-akciove-trhy/