Silné letné búrky preveria poistky Slovákov
| 31.07.2024 | 3 min. čítania
Prudké lejaky, ničivá víchrica a krupobitie. Od júna hlásia poisťovne výrazný nárast škodových udalostí. Odborníci preto apelujú na zabezpečenie majetku vhodným poistením.
Škody spôsobené prírodnými živlami sú kryté v poistení majetku
Letné búrky spôsobujú na majetku Slovákov každoročne vysoké škody. Ľudia sa často až po živelných udalostiach pýtajú, čo všetko im kryje poistenie majetku, aké škody im poisťovňa preplatí a v akej výške. To však už môže byť neskoro.
Víchrica vrátane krupobitia, povodne a záplavy sú živelné riziká, ktoré má kryté každý klient, ktorý si zakúpil poistenie majetku cez Tatra banku.
Máte správne nastavenú výšku poistenia vášho majetku?
- Ak hovoríme o rodinnom dome, poistná suma má pokryť náklady, ktoré sú v prípade totálnej škody potrebné na znovu postavenie identického rodinného domu.
- Pri byte to má byť suma, za ktorú je možné v prípade totálnej škody znovu kúpiť byt v rovnakej lokalite, kvalite a s rovnakou plochou, ako mal poistený byt.
Skúsenosti zo živelných udalostí, akými sú aj nedávne záplavy v Nitre, ukazujú, že je veľmi dôležité, aby bol domov poistený komplexne, teda aj vedľajšie budovy a vybavenie domácnosti.
V takom prípade dostanú ľudia plnenie nielen za škody na samotnej nehnuteľnosti, ale aj za škody, ktoré živel napáchal v zariadení domácnosti – napríklad za zničený nábytok, spotrebiče, športové potreby alebo elektroniku.
Pozor, ak máte nehnuteľnosť poistenú viac ako 2 roky
Za posledných päť rokov narástli ceny bytov a domov v priemere o viac ako 57 percent. Ak ste medzičasom neaktualizovali vaše poistenie, môže sa ľahko stať, že váš majetok je podpoistený.
Čo je podpoistenie nehnuteľnosti?
Ak je v čase poistnej udalosti byt či rodinný dom poistený na nižšiu sumu, ako je jeho reálna hodnota, hovoríme o podpoistení nehnuteľnosti. Podľa odhadu UNIQA poisťovne môže byť podpoistených 10 až 15 percent všetkých nehnuteľností.
To znamená, že pri poškodení majetku majitelia týchto nehnuteľností nedostanú z poistenia dostatok peňazí, aby si mohli svoj majetok obnoviť do pôvodného stavu.
Ukážme si dôsledky podpoistenia na príklade:
Ničivá povodeň zasiahla rodinný dom a stačilo len niekoľko minút, aby vznikla škoda vo výške 50-tisíc EUR. Majiteľom však poisťovňa vyplatila len 29 400 EUR. Pýtate sa prečo?
Dom v hodnote 170-tisíc EUR bol poistený len na 100-tisíc EUR, teda na 58,8 % jeho reálnej hodnoty. Preto aj poisťovňa vyplatila majiteľom ako poistné plnenie 58,8 % zo vzniknutej škody.
Poistnú sumu je preto potrebné každé 2 roky aktualizovať, prípadne si môžete dohodnúť poistenie s indexáciou, ktorá vám zabezpečí pravidelnú aktualizáciu poistnej sumy.
Pre aktualizáciu vašej poistnej zmluvy či doplnenie indexácie nás kontaktujte telefonicky na *1100 alebo v ktorejkoľvek pobočke našej banky.
Ako nahlasovať škody
Klientom odporúčame, aby škody nahlasovali cez online portál poisťovne a priložili fotografie poškodených častí nehnuteľností alebo zariadenia domácností.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/inovativne-bankovnictvo/zemetrasenie-poistenie-majetku-skody/