1. Blog
  2. /
  3. Ekonomické analýzy
  4. /
  5. Myslí to Trump s clami vážne alebo blafuje?

Myslí to Trump s clami vážne alebo blafuje?

Zuzana Žiaranová | Tatra banka Autor: Zuzana Žiaranová, Tatra banka | 18.02.2025 | 3 min. čítania

ako ovplyvnia americke cla slovensko

Trumpove vyjadrenia k zavedeniu ciel na dovozy z EÚ sú tak nekonvenčné, že nie je jasné, či prezident vie o nejakých konvenciách. Trump sa však tentokrát prerátal, zhodujú sa analytici. 

Donald Trump koncom januára na otázku, či zavedie clá na tovary z EÚ, odpovedal: „Rozhodne." Americký prezident dlhodobo kritizuje, že európske firmy predávajú v USA podstatne viac tovaru ako americké spoločnosti v EÚ. Už počas volebnej kampane vyhlásil, že zavedie clá, ktoré by podľa neho mali vrátiť výrobu do USA, čím by sa vytvorili nové pracovné miesta. 

  • Čo by pre Slovensko znamenalo zavedenie amerických ciel?  
  • O čo v skutočnosti Tumpovi ide? Myslí to s clami vážne? 
  • A ak to myslí vážne, skutočne dokážu jeho opatrenia pomôcť americkým výrobcom?  

Prinášame vám vyjadrenia troch ekonomických analytikov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tejto zložitej téme a ponúkajú aj odpovede na viaceré horúce otázky. 

andrej martiska

Andrej Martiška, ekonomický analytik 

Za prvých 11 mesiacov minulého roka smeroval zo Slovenska do Spojených štátov tovar v hodnote 4,1 mld. eur, čo sú viac ako 4 percentá slovenského exportu.  

Drvivú väčšinu z tohto objemu, viac ako 60 percent, tvoria automobily. Významne sú zastúpené aj stroje, plasty či pneumatiky.

Spojené štáty sú tak pre slovenskú ekonomiku významnou exportnou destináciou. Avšak v tomto momente nemá zmysel špekulovať o tom, aké budú dopady amerických ciel na Slovensko. Nevieme, o aké clá pôjde a aká bude ich konkrétna výška.  

Dnes vieme s istotou povedať len to, že zo Slovenska odchádzajú do Spojených štátov predovšetkým luxusné automobily, pri ktorých zákazníci nie sú tak citliví na každé zvýšenie ceny. Prípadné oslabovanie eura voči americkému doláru môže tiež znižovať negatívne dopady ciel. 

Na druhú stranu, áno, zavedenie vyšších ako symbolických ciel by s vysokou pravdepodobnosťou vyústilo do nižšieho dopytu, nižších predajov a teda aj znižovania výroby. Redukcia výroby by ohrozila tisíce pracovných miest na Slovensku, a to najmä vo výrobe automobilov a súčiastok pre automobily. 

Pokojne však môže nastať aj scenár, že k zavedeniu ciel pre EÚ nedôjde. Trump je nepredvídateľný politik a vôbec nie je isté, či sú clá myslené vážne, alebo skôr ako vyjednávací nástroj na dosiahnutie iných cieľov – ako sa to zatiaľ javí v prípade Mexika a Kanady.  

boris fojtik

Boris Fojtík, ekonomický analytik 

Clá a tarify sú nástroje, ktorý existujú už stáročia. Primárne je ich účelom ochrániť vybrané odvetvia a firmy pred medzinárodnou konkurenciou a doplniť štátnu kasu.  

Vďaka ich hojnému využívaniu v minulosti boli častým objektom ekonomických analýz.

Opakujúcim sa záverom týchto analýz je, že clá s vysokou pravdepodobnosťou škodia spotrebiteľom v krajine, ktorá ich uložila, dusia svetový obchod a spomaľujú ekonomický rast

Prezident Trump si z ciel a taríf spravil zbrane, ktoré bez váhania otočí aj proti svojim najbližším spojencom. Ich cieľom je zastrašiť obchodných partnerov ako aj politické špičky dotknutých krajín, aby boli ochotné pristúpiť aj na neortodoxné návrhy. 

V prípade Európy sa Trump zameral na dôležitú časť priemyslu – automobilový sektor. Ten má slúžiť ako páka na vyjednávanie o takých témach, ako je väčší nákup zbraní a skvapalneného plynu z USA, či odstúpenie Grónska v prospech Spojených štátov.   

Zvýšenie ciel by narušilo fungujúce status quo, čiže prinieslo zmenu, ktorá sama osebe vyvoláva neistotu. Tá je posilnená obavami zo straty odbytu, znižovaním produkcie a zamestnanosti, v extrémnych prípadoch dokonca zápasom o prežitie zasiahnutých podnikov. Na obavy z týchto negatívnych efektov vsádza americký prezident.   

Ale je to len jedna strana mince. Príbeh o clách má aj odvrátenú stranu, o ktorej sa hovorí výrazne menej: clá zasiahnu aj amerických občanov a tí ich pocítia cez rastúce ceny dovážaných tovarov. Predstavme si, že by Trump uvalil clá na oceľ. Oceľ vyrábaná v Európe má také vlastnosti, že nahradiť ju nie je jednoduché. Čo by teda dosiahol? Len nárast ceny dovážanej európskej ocele, zároveň by tým nepriamo vytvoril priestor na rast cien tovarov domácich producentov. 

Ekonomiky sú veľmi dynamický organizmus a efekty, ktoré clá vyvolajú, nie vždy skončia tak, ako ich navrhovateľ zamýšľal. Aj preto sa dajú označiť za nástroj, ktorý je síce legitímny, ale aj veľmi zradný. 

tibor lorincz

Tibor Lörincz, ekonomický analytik 

Čo sa týka dopadov na Slovensko, súhlasím s Andrejom. Situácia je ale komplikovanejšia – Trump zavádza clá na dovozy do USA plošne, teda aj na komponenty pre amerických výrobcov.  

Ekonomická teória hovorí, že po zavedení ciel by malo dôjsť k zdraženiu dovozu zo zahraničia a spotrebitelia by teda mali celkovo kupovať menej áut, ale viac áut vyrobených v USA (ktoré sú drahšie a/alebo menej kvalitné).    

Avšak tým, že Trump zavádza clá aj na dovozy z Mexika a Kanady (kde majú americké automobilky svoje dodávateľské reťazce) a aj na dovozy hliníka a ocele, ktoré automobilky potrebujú, dôjde k zdraženiu nielen európskych dovozov, ale aj americkej produkcie.  

Prepad dopytu po autách tak bude ešte výraznejší, ale paradoxne, dopyt po európskych autách môže klesnúť menej a po amerických autách výrazne viac

Napriek tomu, že situácia v automobilovom priemysle je napätá a predstavuje veľké riziko aj pre našu ekonomiku, vnímam ju len ako pomyselnú špičku ľadovca. Na pozadí dochádza k oveľa dôležitejšiemu efektu: úplnej zmene myslenia, ako má globálny obchod fungovať.  

Clá tu boli takmer od nepamäti, ale po druhej svetovej vojne panoval konsenzus, že clá a bariéry obchodu treba znižovať a tieto nástroje využívať iba v obmedzenej miere. Nariadenia prezidenta Trumpa tento konsenzus búrajú a firmy čaká oveľa väčšia neistota ohľadom geografického umiestnenia svojej výroby.  

Dôležitosť predvídateľnosti ciel ukazuje aj dohoda o voľnom obchode (NAFTA) medzi USA, Kanadou a Mexikom: clá neznížila, ale obsahovala záväzok o tom, že spomínané krajiny nebudú clá zvyšovať. Predvídateľnosť a konzistentnosť pravidiel sú pre investície veľmi dôležité a dnešné kroky prezidenta Trumpa vedú presne opačným smerom. 

Radi čítate naše ekonomické analýzy?

Aby sme Vám zjednodušili prístup k dôležitým témam, rozšírili sme možnosti odberu noviniek o zasielanie newslettra

Zanechajte nám vašu e-mailovú adresu a keď zverejníme nový článok, pošleme vám newsletter.  

Ďakujeme za vašu priazeň a prajeme príjemné čítanie. 

prihlasenie na odber ekonomickych analyz

 

www.tatrabanka.sk | Dialog: *1100 | Tatra banka a.s.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/ekonomicke-analyzy/mysli-trump-clami-vazne-alebo-blafuje/