Ako sa vás dotknú znížené odvody do II. piliera?
| 21.05.2024 | 3 min. čítania
Dôchodkové sporenie môžeme prirovnať k behu na dlhú trať. Občas vás potrápia náročné situácie, ale so správne zvolenou prípravou im dokážete čeliť a úspešne dosiahnuť vami vytýčený cieľ.
Komplikácie môžu byť na strane bežca, to ste vy, dôchodkový sporiteľ. Napríklad môžu prísť mesiace, keď vám neostanú peniaze nazvyš a budete ťažšie hľadať zdroje na sporenie.
Prekážky môžu prísť aj zo strany organizátora behu – v dôchodkovom sporení je to štát, ktorý stanovuje pravidlá sporenia v II. a III. pilieri. A tieto prekážky môžu skomplikovať vašu snahu nasporiť si do dôchodku želanú sumu.
Jednou takou prekážkou, ktorú hodili sporiteľom pod nohy počas behu, je zníženie výšky príspevku do II. piliera z 5,5 % na 4 %. Tento pokles spôsobí, že v cieli budete mať nasporenú nižšiu sumu, ako tú, ktorú ste očakávali. Konkrétna výška tejto straty bude závisieť od veku a príjmu konkrétneho sporiteľa.
Zoberme si napríklad 25-ročného muža, ktorý zarába 1 400 eur v hrubom.
Odvody zo svojej mzdy posiela do indexového fondu II. piliera.
Za predpokladu nezmenenej výšky odvodov do II. piliera bude mať v starobe mesačný dôchodok nižší o 88 eur oproti tomu, ako mohol mať pri pôvodnej výške odvodov.*
Dlhodobé sporenie a zhodnocovanie peňazí v II. pilieri sa však napriek tomu stále oplatí, pretože prináša klientom nesporné výhody v podobe zhodnotenia úspor, lepšieho dôchodku a dediteľnosti celých dôchodkových úspor.
Dlhoročná stabilita III. piliera je výborný základ pre váš budúci lepší dôchodok
Iné behy sú stabilnejšie a bez prekážok. Takým je napríklad III. pilier – doplnkové dôchodkové sporenie.
III. pilier sa už celé roky vyznačuje stabilitou, ktorá je pre dlhodobého sporiteľa kľúčová.
V DDS Tatra banky zhodnocujeme úspory klientov v jedinečnom koncepte Comfort lifeTB. Nasporená suma je počas celej doby sporenia dedičná. A keď vznikne nárok na dôchodok, časť nasporenej sumy si môžete vybrať v hotovosti a zvyšok úspor vám spolu s úsporami z II. piliera vylepší základný štátny dôchodok z I. piliera.
Vezmite teda dôchodkové sporenie do vlastných rúk:
-
Otvorte si sporenie v III. pilieri.
-
Skontrolujte si, či je správne nastavené.
Namodelujte si lepší doplnkový dôchodok v našej dôchodkovej kalkulačke.
Dobrá správa je, že všetky parametre, ktoré sú kľúčové pre dôchodok, si viete nastaviť sami a nie sú ovplyvniteľné rozhodnutím štátu.
- Suma, ktorú si mesačne sporíte, je plne na vašom rozhodnutí a môžete ju kedykoľvek a bezplatne zmeniť. Ak si príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie zvýšite, zvýši sa aj odhad vašej nasporenej sumy – a o to lepší doplnkový dôchodok môžete očakávať.
- Môžete využiť aj ďalšie výhody III. piliera, napríklad získať príspevok zamestnávateľa alebo uplatniť si daňovú úľavu a ušetriť na daniach.
- Počas celej doby sporenia vidíte stav vašich úspor v Internet bankinguTB a v mobilnej aplikácii Tatra banka.
*Zdroj: Štát nebude kompenzovať nižšie odvody do II. piliera | TREND
Upozornenie:
S uzatvorením účastníckej zmluvy s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší výnos doplnkového dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou rovnakého výnosu doplnkového dôchodkového fondu v budúcnosti.
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/dochodok/ako-vas-dotknu-znizene-odvody-do-ii-piliera/