Odborníci radia: Za veľkými zľavami hľadajte podvod
| 20.11.2023 | 3 min. čítania
Už tento piatok začína neoficiálny nákupný sviatok Black Friday. Môžete vďaka nemu ušetriť, ale aj prísť o svoje úspory. Národný bezpečnostný úrad preto vyzýva všetkých Slovákov, ktorí sa chystajú nakupovať na internete, aby boli obozretní.
Black Friday vždy pripadá na piatok po Dni vďakyvzdania (posledný novembrový piatok) a považuje sa za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky.
V Amerike sú nakupujúci ochotní stáť hodiny v dlhých radoch a v okamihu otvorenia "vziať obchod útokom". Počas nákupov často dochádza k roztržkám, násiliu a k zraneniam. Čierny piatok je preto kritizovaný ako sviatok konzumnej spoločnosti.
Poznáte históriu Black Friday?
Traduje sa, že termín „Black Friday“ (Čierny piatok) vznikol vo Philadelphii. Policajti, taxikári a vodiči autobusov takto označovali deň po Dni vďakyvzdania. Ten bol typický tým, že v uliciach vládol zmätok a tvorili sa veľké dopravné zápchy.
Podľa iných zdrojov Black Friday odkazuje na účtovný zisk. V starých účtovných knihách sa straty (záporné sumy) zaznamenávali červeným atramentom a čierny atrament ukazoval pozitívne sumy. Čierny piatok sa tak považuje za začiatok obdobia, kedy obchodníci už nemajú straty (červená) a namiesto toho majú zisk (čierna).
Nový rozmer dostal čierny piatok na internete, kde e-shopy ponúkajú rôzne zľavy až do pondelka (Cyber Monday) alebo dokonca celý nasledujúci týždeň (Cyber Week).
Ak sa niektorú z výhodných online ponúk chystáte využiť aj vy, zvýšte pozornosť a skôr, ako odošlete objednávku, prečítajte si rady odborníkov z Národného bezpečnostného úradu a oddelenia IT bezpečnosti Tatra banky.
Takto odhalíte podvodníka na internete:
1. Pozor na extrémne nízke ceny
Nereálne až smiešne nízke ceny tovarov by u vás mali vzbudiť pochybnosti. Oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku, a to sa týka aj zliav.
2. Preverte si e-shop, ak nakupujete po prvýkrát
Ako na to? Je to jednoduché:
- Pýtajte sa na skúsenosti svojich blízkych.
- Prečítajte si recenzie na sociálnych sieťach a diskusných fórach, zamerajte sa najmä na negatívne recenzie. Pozitívne si mohol obchodník vytvoriť sám. Podozrivé je, ak e-shop nemá žiadne recenzie.
- Pozrite si zoznam Rizikových internetových obchodov na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie. Týmto e-shopom by ste sa mali vyhnúť, keďže nedodržiavajú zákonné povinnosti a je u nich problematické vymáhať spotrebiteľské práva.
3. Skontrolujte webovú adresu e-shopu
Serióznosť obchodníka nehodnoťte podľa vzhľadu jeho e-shopu. Nie je pravdou, že podvodné stránky sú iba tie, ktoré majú pochybnú grafiku a zle preložené popisy k produktom.
Útočníci dnes už dokážu vytvoriť e-shopy, ktoré sú na nerozoznanie od tých pravých. Dokonca vedia zneužiť aj symbol uzamknutého zámku.
Zväčša sa rozdiel skrýva v samotnej webovej adrese:
Originálna adresa | Podvodná adresa |
---|---|
Vivobarefoot.sk | Vivobarefoot-sk.sk |
Merrellstore.sk | Merrellobuv.sk |
Skechers.com | Skecherstenisky.sk |
Vytvorte si na online nákupy jednorazovú kartu
Údaje z debetnej alebo kreditnej karty môžu byť ľahko zneužité podvodníkmi.
Preto by ste mali vedieť, ako si môžete vygenerovať jednorazovú kartu (číslo karty, platnosť a CVV2 kód) v mobilnej aplikácii Tatra banka alebo Internet bankinguTB.
V prípade podvodu síce prídete o peniaze za jednu platbu, ale nie o všetky svoje úspory.
Ešte nemáte mobilnú aplikáciu Tatra banka?
Ďalšie užitočné tipy, ako môžete ochrániť svoju kartu:
-
Znížte si internetový limit na 0 eur a len počas nákupu si ho navýšte na požadovanú výšku platby.
-
Neukladajte údaje z vašej platobnej karty. Pri každej online platbe ich zadajte nanovo.
-
Za tovar neplaťte uprostred procesu doručovania. Ak ste si objednali tovar na dobierku, počkajte s platbou až na kuriéra. Nikdy neklikajte na odkazy v SMS správe alebo v e-maile. Len podvodníci žiadajú úhradu uprostred procesu doručovania.
Podobné správy
https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/bezpecnost/black-friday-za-velkymi-zlavami-hladajte-podvod/