Odmerajte si digitálnu stopu

1. Zverejňujete na sociálnych sieťach fotografie detí?

Zverejňujete na sociálnych sieťach fotografie detí?

Tipy:

  • Príliš časté zdieľanie momentiek z rodičovstva sa nazýva „sharenting“. Snažte sa nezdieľať fotky detí príliš často, alebo zdieľajte snímky, kde im nie je vidieť do tváre. Pokiaľ ste fotografie detí nahrávali na sociálne siete, pravidelne ich odstraňujte, znížite tak riziko neskoršieho zneužitia. Ak máte dôvod dávať fotky detí na internet, preferujte snímky z diaľky alebo neukazujte fotky tváre.

2. Potvrdzujete žiadosti o priateľstvo na sociálnych sieťach ľuďom, ktorých nepoznáte?

Potvrdzujete žiadosti o priateľstvo na sociálnych sieťach ľuďom, ktorých…

Tipy:

  • Nikdy neviete, kto sa skrýva za profilom neznámej osoby, s ktorou komunikujete na internete. Motivácie takéhoto človeka môžu byť negatívne – získanie citlivých údajov, vylákanie finančných prostriedkov a iné. Ak si niekoho pridávame do priateľov, sprístupňujeme danej osobe informácie, ktoré sú viditeľné len pre našich priateľov. Ak ide o útočníka, otvárame dvere podvodu.

3. Ktorý spôsob platby kartou na internete preferujete?

Ktorý spôsob platby kartou na internete preferujete?

Tipy:

  • Údaje z platobnej karty si nikdy neukladajte vo webových prehliadačoch, na e-shopoch alebo v zariadeniach, vždy ich vypĺňajte nanovo.
  • Sledujte internetové obchody a preverte si, či sú dôveryhodné a nemajú negatívne recenzie.
  • Pre bezpečnú platbu na internete využite možnosť jednorazového čísla karty, ktoré vám vygeneruje aplikácia Tatra banky.

4. Máte na svojich profiloch zverejnené telefónne číslo a/alebo e-mail?

Máte na svojich profiloch zverejnené telefónne číslo a/alebo e-mail?

Tipy:

  • Zverejňovanie svojho e-mailu alebo telefónneho čísla môže viesť k zneužitiu údajov. Ktokoľvek môže vaše údaje použiť na rôzne aktivity na internete.

5. V akom stave sú vaše staré a nepoužívané e-mailové schránky?

V akom stave sú vaše staré a nepoužívané e-mailové schránky?

Tipy:

  • Nepoužívané e-mailové schránky môžu byť nebezpečné. Hlavným dôvodom je, že nemeníte ich heslo a zároveň sú v nich uložené citlivé údaje o časti vášho života. Ak sa rozhodnete niektorý e-mail nepoužívať a nepotrebujete ho, požiadajte administrátora e-mailovej služby o vymazanie. Pred požiadaním vymažte všetky dáta zo schránky, e-mailové adresy, správy…

6. Zdieľate verejne, napr. na sociálnych sieťach svoje bežecké, cyklistické, turistické trasy a pod.?

Zdieľate verejne, napr. na sociálnych sieťach svoje bežecké, cyklistické,…

Tipy:

  • Podľa takejto bežeckej trasy sa dá určiť vaša adresa, čas, keď nie ste doma, ako aj miesto a čas, kde sa pohybujete počas behu.
  • Ktokoľvek uvidí takýto príspevok, hoci len 24 hodín, si môže urobiť screenshot.

7. Aké zariadenie používate pri surfovaní na internete?

Aké zariadenie používate pri surfovaní na internete?

Tipy:

  • V čo najväčšej možnej miere obmedzte používanie zariadenia, ktoré nepoznáte, prípadne ho obmedzte len na činnosti, pri ktorých nie sú potrebné vaše citlivé informácie a používanie vašej identity. Nikdy neviete, aký softvér cudzie zariadenie obsahuje, aké dáta o vás môže zbierať alebo ako je toto zariadenie zabezpečené.

8. Odstraňujete si pravidelne aplikácie z mobilu/počítača/tabletu, ktoré nepoužívate?

Odstraňujete si pravidelne aplikácie z mobilu/počítača/tabletu, ktoré…

Tipy:

  • Aplikácie môžu pri inštalácií žiadať povolenie na sledovanie rôznych informácií o zariadení – prístup k fotografiám, sledovanie polohy a iné. Nepoužívané aplikácie môžu tieto údaje o vašom zariadení a súkromí zbierať zbytočne.
  • Niektoré aplikácie majú povolenia monitorovať aktivitu v telefóne, ktorá je neopodstatnená, napríklad kalkulačka má povolené sledovanie aktuálnej polohy.
  • Zabudnutým aplikáciám vo vašom telefóne môžu chýbať najnovšie bezpečnostné aktualizácie.
  • Aplikácia môže takisto zmeniť vlastníka, ktorý zmení jej účel bez vedomia užívateľa. V najhoršom prípade sa môže stať, že aplikáciu odkúpi niekto z hackerského prostredia a využije ju na sledovanie.
  • Preto odporúčame pravidelnú kontrolu aplikácií v mobilnom telefóne. Aplikácie, ktoré už nepotrebujete, odporúčame vymazať alebo urobiť pri nich inventúru povolení v nastaveniach telefónu.

9. Ako zdieľate zážitky z dovolenky?

Ako zdieľate zážitky z dovolenky?

Tipy:

  • Zdieľanie cestovateľských plánov a fotiek počas dovolenky odhalí, že ste práve mimo miesta svojho bydliska, čím sa vystavujete riziku krádeže.

10. Zdieľali ste niekedy v súkromnej správe alebo cez e-mail svoje platobné údaje ako číslo karty, dátum exspirácie, CVV kód?

Zdieľali ste niekedy v súkromnej správe alebo cez e-mail svoje platobné údaje…

Tipy:

  • Svoje platobné kartové údaje nikdy nezdieľajte pomocou žiadneho komunikačného nástroja (chat, e-mail a pod.). Takto môžu byť uložené v dátovom priestore prevádzkovateľa.
  • Platobné kartové údaje používajte len v platobných bránach autorizovaných služieb a obchodov.
  • Ak je to možné, odporúčame používať jednorazové platobné karty.

11. Produkt, ktorý si chcete kúpiť, ste našli v dvoch rôznych e-shopoch. V ktorom by ste zrealizovali nákup?

Produkt, ktorý si chcete kúpiť, ste našli v dvoch rôznych e-shopoch. V ktorom…

Tipy:

  • Nakupujte v e-shopoch, ktoré sú bezpečné a populárne medzi nakupujúcimi. Pred samotným nákupom si vyhľadajte užívateľské recenzie internetového obchodu.
  • Okrem domény si vždy overte, či sa webová adresa začína https://. Písmeno „s“ znamená, že webstránka dodržiava pravidlá digitálnej bezpečnosti. Ak nevidíte v prehliadači celú webovú adresu, všimnite si, či je pri nej zobrazený zamknutý zámok. Je to indikátor prítomnosti bezpečnostného protokolu.

12. Aký spôsob registrácie do novej služby, hry, e-shopu a pod. by ste si zvolili?

Aký spôsob registrácie do novej služby, hry, e-shopu a pod. by ste si zvolili?

Tipy:

  • Použitím účtu sociálnej siete na registráciu v rôznych aplikáciách, hrách alebo v službách prepájame svoje dáta, ktoré zanechávame na danej sieti, s ďalšími aktivitami a službami, ktoré na webe využívame. Môžu to byť rôzne e-shopy, hry, ktoré si sťahujeme do smartfónu, aplikácie slúžiace na zabezpečenie dopravy a ďalšie. Sociálnej sieti tak poskytujeme ďalšiu množinu dát, ktoré si vie priradiť k našej identite.

13. Aký webový prehliadač používate pri surfovaní a platbách na internete?

Aký webový prehliadač používate pri surfovaní a platbách na internete?

Tipy:

  • Využívanie inkognito módu alebo VPN služby (Virtual Private Network) bráni prípadným hackerom alebo útočníkom v spájaní dát, ktoré každý zanechávame na internete, s našou identitou.

14. Koľko e-mailových adries máte?

Koľko e-mailových adries máte?

Tipy:

  • Bezpečný spôsob, ako využívať e-mail, je mať minimálne dve samostatné adresy – jednu na komunikačné účely a druhú na zľavy či newslettre.
  • E-mailovú adresu nie je potrebné pravidelne meniť. Oveľa dôležitejšie je mať každú e-mailovú schránku zabezpečenú silným heslom a dvojfaktorovou autentifikáciou.
  • Zadávajte svoj e-mail iba tam, kde je to nevyhnutné. Ak danú službu, aplikáciu alebo web už nepotrebujete, vymažte odtiaľ svoje konto a/alebo odhláste svoj e-mail z odberu.

15. Ako pristupujete k fotkám na sociálnych sieťach, kde vás označia vaši známi a priatelia?

Ako pristupujete k fotkám na sociálnych sieťach, kde vás označia vaši známi a…

Tipy:

  • Ubezpečte sa, že na sociálnych sieťach nie sú uverejnené žiadne fotografie, ktoré by mohli poškodiť vašu reputáciu. Ak niekto takúto vašu fotku zverejnení, požiadajte ho o odstránenie. Ak chcete minimalizovať svoju digitálnu stopu, nedovoľte, aby boli zverejnené fotografie, na ktorých sa nachádzate, alebo v nastaveniach sociálnych sietí zakážte používateľom možnosť označovať vás.
Vaše skóre je:
%
Vyzerá to tak, že svoju digitálnu stopu máte pod kontrolou!

Nikdy však neuškodí zopakovať si všetky tipy pre jej zníženie.

Vaše aktivity na internete môžu viesť k zvýšeniu digitálnej stopy.

Pre jej zníženie si prečítajte ešte raz užitočné tipy.

Zmeňte spôsob, akým narábate so svojimi údajmi na internete a vylepšite svoje skóre.

Zopakujte si merania a prečítajte si ešte raz všetky tipy pre zníženie digitálnej stopy.

Vďaka testu získate prehľad o všetkom, čo ovplyvňuje vašu digitálnu stopu. Získajte užitočné tipy pre jej zníženie a surfujte na internete bezpečnejšie.

PPPíter #predigitalnubezpecnost

Spoznajte digitálne podvody očami PPPítra a naučte sa, ako fungujú podvodníci na internete, aké sú ich najčastejšie praktiky a oveľa viac.