Chráňte svoje údaje na internete

Podvodné SMS správy s falošnými odkazmi

Prišla vám správa, že s vašou zásielkou niečo nie je v poriadku, no vy ste si nič neobjednali? Ide o bežný phishingový podvod, ktorým sa podvodníci snažia získať vaše citlivé údaje a finančné prostriedky. Komunikujú v mene známych spoločností a ich správy vyvolávajú pocit naliehavosti, aby vás prinútili konať.

Prišla vám správa, že s vašou zásielkou niečo nie je v poriadku, no vy ste si nič neobjednali? Pravdepodobne ste sa stretli s podvodníkom.

Podvodov spojených s falošnými zásielkami je stále viac. Mnohí ľudia dostávajú správy o balíkoch, ktoré si vôbec neobjednali, alebo upozornenia, že s ich zásielkou vznikol nejaký problém, prípadne ju treba urýchlene uhradiť. Takéto správy pôsobia naliehavým dojmom, vďaka čomu vyvolajú pocit, že treba okamžite konať. A práve to je charakteristickým znakom phishingu.

Útočníci dúfajú, že kliknete na priložený odkaz a zadáte svoje platobné údaje, čím im uľahčíte prístup k vašim peniazom.

Phishingové podvody sú čoraz sofistikovanejšie a prepracovanejšie. Často napodobňujú známe doručovateľské spoločnosti, aby pôsobili dôveryhodne. Môžu obsahovať oficiálne logá, farebné schémy a jazyk, ktorý sa tvári veľmi profesionálne. V skutočnosti však ide o premyslený plán, ako z vás vylákať citlivé údaje alebo finančné prostriedky.

Ako sa chrániť:

  • Pri podvodoch už nejde len o webové stránky s gramatickými chybami či podozrivým dizajnom. Naopak, podvodná stránka môže verne kopírovať dizajn doručovateľskej či inej spoločnosti a na prvý pohľad tak vyvolať dôveru. Pred vypĺňaním akýchkoľvek údajov si však vždy treba položiť otázky: Kto odo mňa požaduje tieto údaje? Prečo ich odo mňa žiada?
  • Skutočné doručovateľské spoločnosti platby nevyžadujú uprostred procesu doručenia. Za balíky sa platí pri objednávaní vopred alebo pri prevzatí kuriérovi.
  • Ak dostanete v SMS správe odkaz, ktorý vás presmeruje na stránku, ktorá od vás žiada vyplnenie prihlasovacích, platobných alebo iných citlivých údajov, pokladajte túto SMS za podozrivú.
  • Na odkazy priložené v podozrivých SMS správach nikdy neklikajte a nezadávajte svoje citlivé údaje.

Poznáte správnu odpoveď?

Kedy si od vás môže pýtať banka prihlasovacie údaje do Internet bankingu cez e-mail?

A
Nikdy.
B
Po aktualizácii Internet banking aplikácie.
Správne! Banka si od vás takéto údaje nikdy nepýta.
Neprávne! Banka si od vás takéto údaje nikdy nepýta.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?