Spoznajte podvodné e-maily

Podvod s kryptomenou

Kryptomena je populárna a zároveň kontroverzná forma platidla. Sprevádza ju vidina vysokých ziskov, ale aj rizika. Dôležitá je však tá prvá časť. Túžba rozprávkovo zbohatnúť je silná súčasť toho, prečo sa napríklad Bitcoinu tak darí. A nikdy nebolo jednoduchšie dostať sa ku kryptomene ako v dnešnej dobe. Stačí byť online. Presne toto vedia podvodníci, ktorí svoje obete oslepia vidinou vysokého zisku. Ten však obeť nikdy neuvidí.

Deje sa to najmä cez proces náboru investorov pre novú, revolučnú kryptomenu, ktorá sa stane Bitcoinom číslo 2 a používateľ zbohatne alebo si zabezpečí štedrý pasívny príjem. Technicky sa takáto zbierka finančných vkladov nazýva ICO – Initial Coin Offering, alebo predbežná ponuka podielov v novej kryptomene. Čím viac podielov, teda mincí, si kúpite, tým krajšie sa v budúcnosti budete mať, ak bude úspešná. S kryptomenou je vždy spojené vysoké riziko, a preto by ste nemali veriť nikomu, kto vás bude lákať na ľahko zarobené peniaze cez ICO.

Ako prebieha podvod?

Podvodník, napríklad neznáma žena, osloví obeť na sociálnej sieti s cieľom spriateliť sa. Počas niekoľkých týždňov komunikácie vkladá do diskusie obrázky zo svojho súkromia, ktorými navodzuje pocit, že je úspešná a bohatá. Postupne začne hovoriť o tom, ako získava peniaze. Ohúrenej obeti navrhne, aby sa pridala k jej podnikaniu. A tým je nákup kryptomeny cez predbežnú ponuku získať jej podiel. Táto kryptomena je však falošná a nikdy na burzu nepríde. Peniaze za nákup si rozdelia podvodníci. Okrem počiatočného vkladu od obete podvodník môže požiadať o zaplatenie dane z falošného zisku, aby mohol byť zisk vyplatený na účet obete. 

Podvodníci využívajú počas tohto presviedčania aj ohurujúci marketing a pútavú prezentáciu. Vás by však mala zaujímať iná vec. Tou je tzv. white paper, kde je opísané, ako celý systém novej kryptomeny funguje a taktiež zdrojový kód. Podvody často sprevádza neexistencia takéhoto white papera, prípadne ak ho podvodníci aj majú, chýba tam zdrojový kód.

V prípade, že si obeť nedá pozor, môže nasledovať, že ho postihne:

  • finančná strata, 
  • odcudzenie platobných údajov alebo 
  • sa stane obeťou ako súčasť organizovaného zločinu.

Najlepšia ochrana je prevencia, a preto je dobré poznať podvodné znaky:

  • príliš lákavá ponuka s vysokým ziskom od neznámej osoby, 
  • vychvaľovanie majetku podvodníka, 
  • prezentovanie neznámej kryptomeny ako revolučného projektu,
  • chýbajúci zdrojový kód, prípadne celý white paper,
  • nie je známa identita ľudí, ktorí stoja za danou kryptomenou.

Poznáte správnu odpoveď?

Pri platbe na webovej stránke ste boli vyzvaní na prepísanie bezpečnostného kódu zaslaného do SMS. Čo si budete všímať v správe, ktorú ste od nás dostali?

A
Dátum dodania, pretože tovar chcem dostať čo najskôr.
B
Či sa názov obchodu a suma zhodujú s údajmi na internete.
Správne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.
Neprávne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?