Spoznajte podvodné e-maily

Odpočinok vás môže vyjsť draho

Útočníci operujú aj na internetových portáloch, ktoré ponúkajú ubytovanie pre dovolenkárov. Po rezervácii vysnívaného hotela môžete dostať e-mail, SMS alebo správu do chatovacej aplikácie…

Podvodná správa sa tvári napríklad ako potvrdenie o rezervácii či výzva na uhradenie sumy za ubytovanie, no snaží sa získať:

  • kompletné údaje z vašej platobnej karty (číslo karty, dátum exspirácie, CVV kód) a následne kód na pridanie do mobilnej peňaženky Apple Pay či Google Pay,
  • prihlasovacie údaje do vášho zákazníckeho účtu na stránke, kde máte uloženú platobnú kartu,
  • vaše peniaze z bankového prevodu, ktorý uskutočníte na zaslaný IBAN.

Takéto správy obsahujú odkaz na podvodnú stránku alebo priamo platobné údaje. Ich dizajn kopíruje známe spoločnosti ponúkajúce ubytovanie, a preto je ich veľmi ťažké rozoznať.

Náznak, že niečo nie je v poriadku, nájdete v mene odosielateľa a v URL adrese stránky. Nie sú oficiálne, ale v názve je preklep, prípadne sú v ňom znaky navyše.

Nezabúdajte, že do svojho zákazníckeho účtu pristupujete vždy len z oficiálnej stránky alebo aplikácie, ktorú dlhodobo používate.

Ak neznáma osoba pošle v súkromnej komunikácii odkaz, cez ktorý žiada citlivé údaje alebo prevod peňazí, považujte ju za podozrivú.

V uvedených typoch správ sa útočníci snažia vytvoriť pocit naliehavosti a časovej tiesne. Vyhrážajú sa napríklad zrušením rezervácie na ubytovanie, ak platbu neuskutočníte do určitého času.

Ako sa chrániť

  • Overte si žiadosť o platbu priamo u poskytovateľa ubytovania.
  • Pri platení používajte jednorazovú kartu, ktorú si môžete vygenerovať v aplikácii Tatra banka alebo Internet bankinguTB.
  • Internetový limit na karte si nastavte na sumu len o niečo vyššiu, než máte platiť za rezerváciu ubytovania. Následne ju opäť znížte.

Ak si myslíte, že došlo k zneužitiu vašej karty, kontaktujte banku cez DIALOG Live na bezplatnom čísle *1100.

Poznáte správnu odpoveď?

Pri platbe na webovej stránke ste boli vyzvaní na prepísanie bezpečnostného kódu zaslaného do SMS. Čo si budete všímať v správe, ktorú ste od nás dostali?

A
Či sa názov obchodu a suma zhodujú s údajmi na internete.
B
Dátum dodania, pretože tovar chcem dostať čo najskôr.
Správne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.
Neprávne! Podvod dokážete odhaliť aj tak, že údaje v SMS správe o nákupe sa nezhodujú s tým, čo si myslíte, že kupujete alebo platíte.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?