Spoznajte podvodné e-maily

Ako rozpoznať podvod s investovaním

Ak vám niekto prisľúbi podozrivo lákavý zárobok na kryptomenách, možno vaše úspory nechce zhodnotiť, ale pripraviť vás o ne.

Na začiatku vás na stránkach, ktoré bežne navštevujete, ako napríklad Youtube, Facebook či Instagram, zasiahne reklama na investovanie do kryptomien. Sľubuje vám, že môžete ľahko zarobiť a zhodnotiť svoje peniaze. Stačí vložiť 500 eur a zarobíte aj trojnásobok. To znie zaujímavo, však?

Rozpoznajte podvodné ponuky

  • Takáto reklama je pre ľudí atraktívna, pretože v nej často vystupuje obľúbená celebrita alebo známa osobnosť, pričom daná osoba ani nemusí tušiť, že sa stala tvárou podvodného biznisu.
  • Vierohodnosť celého projektu podčiarkujú referencie spokojných zákazníkov, ktorým sa podarilo ľahko zbohatnúť na danej platforme. Ide o falošné účty, ktoré tiež zdieľajú pozitívne video recenzie, samozrejme, od zaplatených hercov.
  • Celý investičný projekt pôsobí skutočne, pretože podvodníci používajú reálne grafy z kryptomenovej burzy. Za týmto všetkým síce stojí firma, ale registrovaná v daňových rajoch v zahraničí.

Začiatok investovania

Po registrácii od vás podvodná firma bude vyžadovať najskôr kontaktné údaje (číslo a e-mail). Potom podvodníci navnadia obeť na prvotné investovanie vo výške približne 200 až 250 eur. Ide o čiastku, ktorú je väčšina ľudí ochotná obetovať s vidinou možného zisku. Tieto vstupné poplatky putujú na rôzne účty fyzických osôb – bielych koní, ktoré pomáhajú znemožniť vystopovanie finančných prevodov.

K druhému kontaktu dochádza až po čase. Podvodníci dokážu vyčkávať niekoľko týždňov či mesiacov, dokonca až rokov, kým sa opäť ozvú. Svoju obeť potešia informáciami o tom, že sa podarilo zhodnotiť jej vklad a na krypto účte má momentálne niekoľko tisíc eur.

Vyplatenie zisku

V tomto kroku dochádza k rôznym manipuláciám obete, aby útočníci získali presne to, čo chcú. Obeť je vydieraná tým, že na vyplatenie zisku musí spoločnosti poskytnúť IAAP (identifikačné, autentifikačné a autorizačné prostriedky) alebo si nainštalovať vzdialený prístup (napr. Anydesk, Anyconnect, Quicksupport, Supremo Mobile Assist, Teamviewer a pod.). Vďaka týmto údajom vedia útočníci obeti odcudziť finančné prostriedky, načerpať bezúčelový spotrebný úver a zadávať podvodné platby.

Dlhodobé následky

Pri spomínanom type podvodu býva na meno obete často vytvorený kryptoúčet, ktorý v súčinnosti s podvodníkmi presmeruje tok peňazí presne tam, kam útočníci potrebujú, aby sa stratili v systéme. 

Obete čelia hrubému nátlaku zo strany podvodníkov aj v čase, keď sa o podvode dozvedia. To ich prinúti zostať naďalej v tomto špinavom biznise alebo sa opäť doň vrátiť. Kvôli podvodným platbám uskutočňovaným z ich účtu majú strach z väzenia, no vydierané sú aj nutnosťou splácať dlhy, ktoré vznikli tým, že nedokončili svoje krypto obchody. Fantázia podvodníkov je v prípade manipulácie svojich obetí skutočne pestrá.

Ako sa chrániť

  • Nezadávajte kompletné údaje o svojej platobnej karte (číslo karty, dátum exspirácie, CVV kód) či prístupy do elektronického bankovníctva, ak ste sa na webovú stránku preklikli z e-mailu či chatu. 
  • Neinštalujte si nový softvér len na základe odporúčania cudzích ľudí. Nikdy neviete, aká je jeho skutočná funkcia a aké škody môže napáchať, ak vytiahne citlivé informácie z vášho počítača. 
  • Akúkoľvek investíciu vykonávajte vždy len cez overenú platformu či inštitúciu.

Poznáte správnu odpoveď?

Prišla vám správa o tom, že ste sa stali výhercom súťaže, ale na prevzatie výhry je potrebné číslo vašej karty, CVV kód a dátum exspirácie…

A
Tieto údaje sú neštandardné a nemali by byť podmienkou výhry v súťaži.
B
Veríte usporiadateľovi súťaže a údaje mu poskytnete.
Správne! Tieto údaje sú príliš citlivé na to, aby ich mohol od vás niekto žiadať. Nikdy ich nezdieľajte s cudzími osobami.
Neprávne! Tieto údaje sú príliš citlivé na to, aby ich mohol od vás niekto žiadať. Nikdy ich nezdieľajte s cudzími osobami.

Overte si, či ste na internete v bezpečí. Spravte si test #predigitalnubezpecnost

Spustiť test digitálnej bezpečnosti

Stali ste sa obeťou digitálneho útoku?